MEB harekete geçti! Yüz binlerce öğretmene güzel haber...

AA |  16 Mayıs 2020 Cumartesi - 0:15 | Son Güncelleme : 02 06 2020 - 15:48

Yüz binlerce kişi bekliyordu ve yeni dönem başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Bakan Ziya Selçuk imzayı attı, Resmi Gazete'de yayımlanacak. MEB, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Görevde Yükselme Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı.

Yeni dönemde öğretmenlerin kendini yetiştirmek için yaptıklarının, eğitim öğretime sunduğu katma değer de hizmet puanına eklenecek.


Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel  Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmenleri ilgilendiren iki yönetmelikte değişiklik  yaptıklarını belirterek, "Yayımlanmasını beklediğimiz atama yönetmeliğindeki  değişiklikle, öğretmenlerin kendini yetiştirmek için yaptıklarının, eğitim  öğretime sunduğu katma değerin de hizmet puanına eklenmesini sağladık." dedi. 
 
 Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak, Öğretmen  Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin  Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında  Yönetmelikte değişiklik yaptıklarını, düzenlemenin Milli Eğitim Bakanı Ziya  Selçuk tarafından onaylandığını en kısa sürede Resmi Gazete'de yayımlanmasını  beklediklerini söyledi.
 
Görevde Yükselme Yönetmeliği'nde, okul müdürlüğü, ilçe ve il milli  eğitim müdürlüğü ile daha üst görevler için kariyer ve liyakati esas alan  düzenlemelere gidildiğini belirten Aydoğdu, kademeler arasındaki geçişlerin  sistemli hale getirildiğini söyledi.  Görevde yükselmeye yönelik çerçeve yönetmelikte ilçe müdürlüğü ve şube  müdürlüğü görevlerine atamaların sınavla gerçekleştirileceğinin belirtildiğini  anımsatan Aydoğdu, "Okul müdür yardımcılığı, okul müdürlüğü ve şube müdürlüğü  görevine atamalar sınavla gerçekleştirildiği için kariyer basamaklarını çıkarken  sınavla atanılan/görevlendirilen okul müdür yardımcısı, okul müdürü ve şube  müdürü ana arterler olacaktır. Bundan sonra da unvanlar arası geçişte, kendi  birikimine güvenen öğretmenlerimiz yukarıya doğru kariyerlerine devam  edebilecektir." diye konuştu.
 
 Yönetmeliğin bir yandan alandaki öğretmen ve yöneticiler diğer yandan  da akademisyenlerin katılımıyla tüm paydaşların görüşleri alınarak hazırlandığını  vurgulayan Aydoğdu, düzenlemenin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un göreve  geldiği günden bu yana üzerinde vurgu yaptığı liyakat ve kariyer esasına göre  yapıldığının altını çizdi.
 Aydoğdu, "Öğretmenler artık gerekli yeterlikleri sağladıktan sonra  şube müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, il müdür yardımcısı, il milli eğitim  müdürü olabilecek." ifadesini kullandı.
 
 Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde de değişiklik  yaptıklarını aktaran Aydoğdu, öğretmen yer değiştirmelerinde yıllara dayalı  olarak verilen hizmet puanının esas alındığını söyledi. Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 70'inin büyükşehirlerde görev yaptığını  ifade eden Aydoğdu, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
 "Mesleğe yeni giren ancak kendini yetiştirmiş olan genç bir öğretmenin  ancak yıllar geçtikçe hizmet puanı yükselebiliyordu. Yayımlanmasını beklediğimiz  atama yönetmeliğindeki değişiklikle öğretmenlerin kendini yetiştirmek için  yaptıklarının, eğitim öğretime sunduğu katma değerin de hizmet puanına  eklenmesini sağladık. Artık lisansüstü eğitim, ikinci lisans eğitimi, ulusal ve  uluslararası projeler, TÜBİTAK projeleri, hakemli dergilerdeki makaleler,  eTwinning projelerindeki çalışmalar, ulusal ve uluslararası yarışmalarda alınan  dereceler de hizmet puanına eklenecek."
 
 Aydoğdu, bu değişikliğin genç, dinamik, çağa ayak uyduran, kendini  yenileyen, dönüştüren öğretmenlerin de istedikleri yerlere gelmelerine imkan  sağlayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:  "Her iki yönetmelikteki değişikliğin genel ufku liyakat eksenlidir.  Yönetmelik değişiklikleriyle öğretmenlerin mesleki tecrübelerinin yanında  akademik ve mesleki gelişimi ile kurumsal katkıları da değerlendirilmektedir.  Bununla, bir öğretmenin göreve başlamasından itibaren sözü edilen alanlardaki tüm  katkıları değerlendirmeye alınmakta, yatay ve dikey tüm hareketlilikler bu  değerlendirme üzerinden yapılmaktadır. Bir anlamda bu değişiklik, bildiklerinin  yanında 'yaptıkları' üzerinden öğretmen katkısını değerlendirmeye dayalı bir  sistem olarak düşünülmelidir."