MEB harekete geçti! 81 ile yazı yollandı hepsi iptal edildi...

12 Mart 2020 Perşembe - 12:12 | Son Güncelleme : 12 03 2020 - 12:34

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı yolladı. Okulların tatil edilip edilmeyeceği tartışılıyordu. Bakanlıktan gönderilen yazıda corona virüsü önlemleri kapsamında okullardaki sosyal etkinlikler iptal edildi. Okulların tatil edilip edilmeyeceği ise yapılacak toplantının ardından belli olacak. Bakanlık bu konuda simülasyonlar hazırladı.


Corona virüsü Türkiye'de de bir kişide görüldü. Bunun üzerine kurumlar ve bakanlıklar harekete geçti. Okulların tatil edilip edilmeyeceği tartışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında okullardaki tüm sosyal  etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) iptal edildi.  Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere  gönderilen yazıda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni  koronavirüs vaka sayısının komşu ülkeler de dahil olmak üzere, dünyanın birçok  ülkesinde arttığı ifade edildi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yeni virüsün hızla yayıldığı yönünde  bilgiler verildiği vurgulanan yazıda, bu kapsamda Türkiye'de ilgili makamlarca  gerekli koruma ve kontrol tedbirlerinin alındığı hatırlatıldı.  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda da alınması gereken  önlemlerin sıralandığı yazıda, şu ifadelere yer verildi: "Bu kapsamda virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okul  ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması  planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay,  sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal  etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir."
 
Bakanlığın yazısında, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılacak  sosyal etkinlik müracaatlarına izin verilmeyeceği ve konuyla ilgili tedbirlerin  valiliklerce alınacağı kaydedildi.
 
YURT DIŞINA ÇIKMAYIN
 
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) salgını nedeniyle, öğrenci, öğretmen ve Bakanlığa bağlı personelden  zorunlu olmadıkça proje, uluslararası toplantı ve benzeri etkinlikler kapsamında  yurt dışına seyahat etmemeleri istendi.Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere gönderilen yazıda,  Çin Halk Cumhuriyeti'nin Vuhan şehrinde ortaya çıkan Kovid-19 vaka sayısının  komşu ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde arttığı belirtildi.
Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) de yeni virüsün hızla yayıldığını ifade  ettiği aktarılan yazıda şunlar kaydedildi:"Ülkemiz tarafından ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol  tedbirleri alınmakta olup Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlara da alınması  gereken önlemlere ilişkin bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu bağlamda  öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve Bakanlığımız personelinin bu süre zarfında  tedbiren zorunlu olmadıkça proje, uluslararası toplantı ve benzeri etkinlikler  kapsamında yurt dışına seyahat etmemeleri; yurt dışında görevli bulunan veya  görevlendirilmeleri zaruri olan Bakanlık personelinin sağlık önlemlerine azami  düzeyde riayet etmeleri; Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımız ile  bulundukları ülkenin resmi makamları ve Dünya Sağlık Örgütünün açıklama ve  uyarılarını yakından takip etmeleri önem arz etmektedir."
 
 
SINAVLAR İPTAL 
 
Öte yandanMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) koronavirüs nedeniyle yurt  dışında yapılacak açık öğretim kurumları ikinci dönem sınavlarını erteledi.   MEB'den alınan bilgiye göre Bakanlık tarafından bazı yurt dışı  temsilciklerine gönderilen yazıda, açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi,  açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi ikinci dönem  sınavlarının, 21-22 Mart'ta yurt içi sınav merkezleri ile eş zamanlı olarak yurt  dışında da yapılmasının planlandığı belirtildi.  Koronavirüs salgını nedeniyle Almanya'nın Berlin, Dortmund, Mainz,  Münih, Avusturya'nın Viyana, Linz ve Dornbirn, Belçika'nın Mons, Danimarka'nın  Kopenhag, Fransa'nın Strazburg, Lyon, Hollanda'nın Schiedam, İsviçre'nin Zürih,  Azerbaycan'ın Bakü, Katar'ın Doha, Kuveyt'in Kuveyt, Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti'nin Lefkoşa ile Suudi Arabistan'ın Riyad, Cidde ve Medine  şehirlerinde yapılacak açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu ikinci dönem  sınavlarının ertelendiği kaydedildi.