MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı

AA |  12 Ocak 2019 Cumartesi - 13:46 | Son Güncelleme : 12 01 2019 - 14:03

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğine göre, eğitim kurumu müdür ve müdür yardımcısı olarak ilk defa görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla bakanlıkça yapılan yazılı sınav, ÖSYM tarafından da yapılabilecek.


MEB Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde  Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe  girdi.
 
Buna göre eğitim kurumu müdür ve müdür yardımcısı olarak ilk defa  görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla MEB'in Ölçme, Değerlendirme ve Sınav  Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılan yazılı sınavın ÖSYM tarafından da  yapılmasına imkan sağlandı.
Ayrıca yazılı sınav konuları da yeniden belirlendi. Buna göre, yazılı  sınavlarda konular; "genel kültür ve genel yetenek" yüzde 35, "Atatürk İlkeleri  ve İnkılap Tarihi" yüzde 10, "değerler eğitimi" yüzde 5, "eğitim ve öğretimde  etik" yüzde 5, "eğitim bilimleri" yüzde 35, "mevzuat" yüzde 10 olarak yer alacak.
 
Düzenlemeyle eğitim kurumu müdür ve müdür yardımcılığına ilk defa  görevlendirilecek adayların değerlendirme sürecinde de yazılı sınavın katkısı  yüzde 60 iken yüzde 80'i olarak, sözlü sınavın katkısı ise yüzde 40 iken yüzde  20'si olarak yeniden belirlendi.