MEB duyurdu! Yüzde 60'ı tamamlandı

AA |  03 Temmuz 2019 Çarşamba - 9:33 | Son Güncelleme : 03 07 2019 - 12:29

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, "Türkiye genelinde sayıları 860 civarında olan temel liselerin yaklaşık yüzde 60'ı dönüşüm sürecini tamamladı. Gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla özel okula dönüşerek öğrencilere hizmet verecekler" dedi.


 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim  Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2015'te yapılan yasal  düzenleme kapsamında  temel liselere fiziki altyapılarını tamamlayarak özel okula  dönüşmeleri için verilen 4 yıllık sürenin sona erdiğini anımsattı.
 
Dönüşeceği okul tipine göre taahhütte bulunan ancak dönüşüm sürecini  tamamlayamayan temel liselerin gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla   kapanacağına dikkati çekti çeken Yıldız, bu liselere öğrencileri için ödenen  eğitim öğretim desteğinin geri alınmasına yönelik düzenleme bulunduğunu  hatırlattı. Bu konuda oluşabilecek mağduriyetleri engellemek için yapılan yeni  düzenlemenin TBMM Genel Kurulunda kabul edildiğini belirten Yıldız, şunları  kaydetti:
 
"TBMM'de 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na istisna bir  hüküm olarak 'öğrenci teşvikleri hariç' ifadesini ekledik. Bu düzenlemeyle,  çeşitli sebeplerle dönüşümünü tamamlayamadığı için kapanan temel liselerden  öğrenci teşvikleri geriye dönük tazmin edilmeyecek. Düzenlemeyle, zamanında  taahhüdünü vermiş ama elde olmayan sebeplerle dönüşümünü tamamlayamadığı için  kapanacak kurumların bu konuda mağduriyet yaşamalarının önüne geçilmesi  amaçlanıyor."
 
   "Yüzde 60'ı özel okula dönüşerek hizmet verecek"
 
 Özel okul teşviğinin özünde okul değil öğrenci bulunduğunu anlatan  Yıldız, "Bu düzenleme, sadece öğrenci teşviği için geçerli olacak. Dönüşüm  sürecinden dolayı devlet arsa tahsisi yapmış ama okul dönüşümünü tamamlayamamışsa  okul arsadan doğan hakkı iade etmek zorunda. Bundan vazgeçmiyoruz." bilgisini  verdi.  Yıldız, "Türkiye genelinde sayıları 860 civarında olan temel liselerin  yaklaşık yüzde 60'ı dönüşüm sürecini tamamladı. Yani bir taraftan var olan temel  lise kapanacak diğer taraftan da yeni kurum açılacak. Gelecek eğitim öğretim yılı  itibarıyla özel okula dönüşerek öğrencilere hizmet verecekler." ifadelerini  kullandı.