MEB duyurdu: Günde 100 bin adet üretilecek

AA |  31 Mart 2020 Salı - 14:03 | Son Güncelleme : 31 03 2020 - 15:23

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) koronavirüs önlemleri kapsamında başlatılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda, İstanbul Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Otomatik 3 Katlı Telli Ultrasonik Cerrahi Maske Makinesi'nin üretimi tamamlandı. Lisede günde 100 bin cerrahi maske üretimine başlandı.


Koronavirüs önlemleri kapsamında mesleki ve teknik Anadolu liselerinin  üretim kapasitesi harekete geçirilirken, temizlik ve dezenfeksiyon ürünlerinden  maskeye, tek kullanımlık önlük ve tulumdan yüz koruyucu sipere kadar çeşitli  ürünlerin seri üretimine geçildi.
 
MEB, bu aşamada ürünleri üreten cihazların tasarımına ve Ar-Ge  çalışmalarına ağırlık verdi.
 
Çalışmalar sonucunda, Otomatik 3 Katlı Telli Ultrasonik  Cerrahi Maske  Makinesi üretilerek, bu makineyle günde yaklaşık 100 bin maskenin seri imalatına  başlandı.
 
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin AA  muhabirine, meslek liselerinde temizlik ve dezenfeksiyon malzemelerinden cerrahi  maske üretimine, tek kullanımlık önlük ve tulum üretiminden yüz koruyucu sipere  kadar altyapıyı güçlendirdiklerini ve tüm alanlarda yoğun üretim yaptıklarını  söyledi.
 
Seçilen illerde ihtiyaç duyulan biyomedikal cihazların üretimi için de  Ar-Ge çalışmalarını koordine ettiklerini anlatan Özer, şu bilgileri verdi:
 
"İllerimize, ciddi Ar-Ge altyapı desteği verdik. İstanbul'da  Gaziosmanpaşa ilçesinde Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Otomatik 3  Katlı Telli Ultrasonik  Cerrahi Maske Makinesi üretildi ve üretime başladı. İlk  sevindirici haberi almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Küçükköy Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesinde üretilen otomatik 3 katlı telli Ultrasonik  Cerrahi Maske  Makinesi ile artık sadece bu lisede günde 100 bin cerrahi maske üretilebilecek."
 
Makinenin üretim sürecinde İstanbul'daki yöneticilerin ve  öğretmenlerin fedakarca çalışmalarının her türlü takdirin ötesinde olduğunu  vurgulayan Özer, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Mesleki ve Teknik  Eğitimden sorumlu Müdür Yardımcısı Serkan Gür ve Destek Hizmetleri Şubesinden  sorumlu Müdür Yardımcısı Zekine Dayıoğlu'na teşekkür etti.
 
Özer, Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde makine yapımı  alanında önemli katkıları bulunan Elektrik-Elektronik Teknolojisi alan öğretmeni  Hasan Ayhan ve Makine Teknolojisi alan öğretmenlerine katkıları ve fedakarca  gayretleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne de süreci başarıyla  koordine ettikleri için şükranlarını sundu.
 
Bakan Yardımcısı Özer, "Ülkemizde tüm illerde fedakarca gayret  gösteren tüm mesleki eğitim öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz, tüm  yöneticilerimizin koordinasyon ve destekleriyle mesleki eğitimin kara gün dostu  olduğunu bir kez daha göstermiştir." dedi.