MEB'den "ortaöğretime geçiş" ile ilgili video!

AA |  01 Temmuz 2019 Pazartesi - 15:38 | Son Güncelleme : 01 07 2019 - 15:44

Milli Eğitim Bakanlığının Twitter hesabından, 2019 yılı ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme süreci kapsamında adayların dikkat etmesi gereken kurallara ilişkin tanıtım videosu ile sıkça sorulan sorular paylaşıldı.


Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) sosyal medya hesabında,  2019 yılı ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme süreci kapsamında adayların  dikkat etmesi gereken kurallara ilişkin tanıtım videosu ile sıkça sorulan sorulara yer verildi. 
 
Milli Eğitim Bakanlığının Twitter hesabında yer alan videoda,  ortaöğretime geçiş kapsamında tercih başvuru sürecinin başladığı hatırlatıldı.
 
Tercih işlemlerine başlamadan önce tercih ve yerleştirme kılavuzu ile  okul tercih listelerinin incelenmesi uyarısında bulunulan videoda, kılavuz ile  listelere "www.meb.gov.tr" veya "e-okul.meb.gov.tr" adreslerinden ulaşılabileceği  bildirildi.
 
 
Adayların, e-okul sistemi üzerinden kendilerinin ya da herhangi bir  okul müdürlüğünde velileriyle beraber tercihlerini yapabileceği anlatılan  videoda, tercihlerin, başvuru süresi içinde velilerle okul müdürlüklerine  gidilerek onaylatılması gerektiği de vurgulandı.
 
Merkezi sınava giren adayların, yerel yerleştirme, merkezi yerleştirme  ve pansiyonlu okullar olmak üzere 3 başlıkta tercih yapabileceği belirtilen  videoda, şu ifadelere yer verildi:
 
"Öncelikle yerel yerleştirme okul tercihi yapmanız gerekmektedir.  Yerel yerleştirme okul tercihi yapmazsanız, merkezi yerleştirme ve pansiyonlu  okullar için tercih ekranınız açılmayacaktır. Yerel yerleştirme işlemleri, kayıt  alanınız, okul başarı puanınızın üstünlüğü ve 8. sınıf özürsüz devamsızlık gün  sayınızın azlığı kriterlerine göre yapılacaktır. Yerel yerleştirme ekranında ilk  3 okulu kayıt alanınızdan seçmek kaydıyla en fazla 5 okul tercihinde  bulunabilirsiniz. Yerel yerleştirme ekranında tercih yaparken aynı okul türünden  en fazla 3 okul seçebilirsiniz. Yerel yerleştirme için toplam 5 okul tercih etme  hakkınız vardır.
 
Kayıt alanınızdan 5 tercih yapmanız halinde yerleşme şansınız  artacaktır. Yerel yerleştirme tercihlerinizi e-okul sistemine kaydettikten sonra  isterseniz merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullar tercih ekranından da okul  tercihi yapabilirsiniz. Merkezi yerleştirme işlemleri, merkezi sınav puan  üstünlüğüne göre yapılacaktır. Tercihlerinizi e-okul sistemine doğru ve eksiksiz  şekilde kaydettikten sonra başvuru süresi içerisinde velinizle beraber ortaokul  müdürlüğüne giderek onaylatmayı unutmayınız. Eğitim hayatında başarılar dileriz."
 
Sıkça sorulan sorulara yer verildi
 
Paylaşımda, 2019 yılı ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme  kapsamında sıkça sorulan sorulara da yer verildi.
 
Kılavuzda, "Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili duyuruların  takibini nerden yapmalıyım?", "Okul adları, tercih kodları ve 2018 yılı Türkiye  geneli yüzdelik dilimlere nasıl ulaşabilirim?", "Tercihlerin okul müdürlüklerine  onaylatılması zorunlu mudur?", "Tercih başvurumu onaylattırdım, düzeltme  yapabilir miyim?" gibi 32 soru yer alıyor.
 

ETİKETLER