MEB'den "dersi açık havada oyunla işle" çağrısı

AA |  20 Mayıs 2019 Pazartesi - 10:27 | Son Güncelleme : 20 05 2019 - 11:16

Milli Eğitim Bakanlığından, tüm okul öncesi eğitim kurumlarına 23-29 Mayıs'ta küresel ölçekte düzenlenecek "Okul Dışarıda Günü" ve "Dünya Oyun Oynama Günü" etkinlikleri kapsamında sınıflarını açık havaya taşıyıp derslerini oyun oynayarak işlemeleri çağrısı yapıldı.


Milli Eğitim Bakanlığı resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarına  gönderilen yazıda, okul öncesinde eğitim alan yaklaşık 1 milyon 600 bin çocuğun  aynı gün sembolik olarak  "Yağ satarım bal satarım", devamında da başka oyunları  oynaması istendi.
 
 AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, küresel  bir kampanya olan "Okul Dışarıda Günü", açık havada öğrenmeyi ve oynamayı  kutlamak ve ilham vermek amacıyla düzenleniyor.
 Bu yıl 23 Mayıs'ta yapılacak etkinlikler kapsamında,  dünyanın dört  bir yanından binlerce okul, sınıflarını açık havaya taşıyarak  derslerini oyun  yoluyla işleyecek. 28 Mayıs'ta da "Dünya Oyun Oynama Günü" etkinlikleri  yapılacak.
 
  Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünden, oyunun ve  açık havanın çocuğun hayatındaki önemine dikkat çekmek, çocuklar, eğitimciler,  aileler ve toplumda olumlu farkındalık oluşturmak ve oyunun çocukların   en doğal  hakkı olduğu vurgusunu yapmak amacıyla 23-29 Mayıs'ta resmi ve özel tüm okul  öncesi eğitim kurumlarında bir dizi etkinlik yapılması için illere yazı  gönderildi.
 
Yazıya göre, resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, 23  Mayıs Perşembe günü sabahçı ve normal eğitim yapan sınıflarda saat 10.00'da,  öğlenci sınıflarda ise saat 14.00'te olmak üzere, geleneksel çocuk oyunlarından  "Yağ satarım bal satarım" oyunu oynanması tavsiye edildi.
Aileleri de sürece dahil etmek ve oyunun özellikle de dışarıda oyunun  önemi konusunda bilinç oluşturmak için sadece çocuklar değil, ailelerin de  okullardaki etkinliklerde aktif rol alacağı veya sadece ailelerin oynayıp  çocukların izleyeceği oyunların oynanması önerildi. Hafta boyunca "Çocukların Gözünden Oyun" konulu sergiler düzenlenecek,  okullar tarafından farklı  etkinlikler yapılacak.
 
 Ayrıca, "Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesinde dışarıda ve doğada  oyunun önemi", "Çocuklar hangi yaşta, hangi oyunları, oyuncakları tercih  ederler?", "Oyun ve öğrenme", "Anne ve babalar neden çocuklarıyla oyun  oynamalı?", "Dijital oyunlardan çocuklarımızı korumak mümkün mü? Gerekli mi?",  "Eskiden, şimdi ve gelecekte oyun",  "Oyunlar değişiyor" gibi konularda  öğretmenler ve ailelere yönelik eğitimler düzenlenecek.  Yazıda, "Oyun her zaman her yerde ve herkese" sloganı ile yapılacak  etkinliklerin, sosyal medyada #okuldışarıda etiketi ile paylaşılarak farkındalık  oluşturulması da istendi.
 
 "Oyun, çocuğun ciddi işi"
 
 Okul öncesi eğitim uzmanları, oyunu, "çocuğun uzmanlık alanı, başlı  başına yaşamsal bir deneyimi olmakla birlikte, sadece çocuğa ve çocukluğa özgü  bir deneyim, çocukluk dönemi ile sınırlı bir uğraş değil, yaşamın tüm  dönemleriyle ilgili bir eylem" olarak tanımlıyor. Oyunu "çocuğun bitmek tükenmek bilmez bir enerji ile üzerinde büyük  bir ciddiyetle çalıştığı işi" olarak değerlendiren uzmanlar, dünyanın her yerinde  farklı kültürlerde sürdürülen oyun araştırmalarının "oyun, öğrenme ve sağlıklı  büyüme, gelişim bağlamındaki" sonuçlarının oyunun gücünü evrensel düzeyde  kanıtladığına dikkati çekti.
 
Uzmanlar, kuralları ve içerikleri çağdan çağa birçok değişime uğrasa  da çocuk için oyunun, bir eğlenme ve etkin öğrenme kaynağı olduğuna vurgu yaptı.  Hangi çağda ve hangi kültürde olursa olsun çocuğun olduğu her yerde  oyunun da bulunduğuna işaret eden uzmanlar, "Eğlenceli bir etkinlik olan ve  çocukların ruhsal doyuma ulaşmasını sağlayan oyun, onların bedensel ve ahlak  gelişimine de katkıda bulunarak iyi davranışlar ve alışkanlıklar kazandırmada  yardımcı olur. Bu bağlamda oyun çocuğun hayatı, geleceği ve hayalleriyle baş başa  kaldığı, gerçek dünyayla hayal dünyası arasındaki köprüdür." değerlendirmesini  yaptı.