MEB, corona virüs travmasına karşı psikososyal destek rehberleri hazırladı

AA |  30 Mart 2020 Pazartesi - 9:28 | Son Güncelleme : 30 03 2020 - 11:33

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), psikososyal destek hizmetleri kapsamında, corona virüs salgını süresince psikolojik sağlamlığı korumak amacıyla "Aileler İçin Çocuklara Yardım Rehberi" ile "Yetişkinler İçin Bilgilendirme Rehberi yayınlandı.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı  değerlendirmede, öğrencilerin eğitimlerini uzaktan eğitim yöntemleri ile  desteklemeye devam ettiklerini belirtti.
Sürecin kolay olmadığına işaret eden Selçuk, "İlk defa bu kadar büyük  bir ölçekte uzaktan eğitim desteği sunuluyor. Uzaktan eğitimin her hafta  çeşitliliği ve kalitesini de artırıyoruz. Öğretmenlerimizin uzaktan eğitime  katkıları da her geçen gün artıyor." dedi.
Eğitim süreçlerini bu şekilde devam ettirirken diğer taraftan  öğrencilerin ve velilerin bu zorlu süreçte sürekli yanlarında olmak için  psikososyal desteklerin de birer birer devreye girdiğini bildiren Selçuk, şu  bilgileri verdi:
"Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğümüz, bu kapsamda  öğrencilerimiz ve velilerimize yönelik salgının yarattığı kaygıyı  normalleştirmelerine destek olabilmek için iki ayrı kılavuz hazırladı. Psikolojik  travmalar konusunda uzman bir akademisyen grupla çalışan Genel Müdürlüğümüz  kılavuzları tamamlayarak internet üzerinden yayımladılar. Bundan sonra yeni  desteklerle ailelerimizi sürekli destekleyeceğiz."
 
Kılavuzlar Bakanlığın sitesinde yayımlandı
Bakanlığın internet sitesinden yayımlanan "Salgın Hastalık  Dönemlerinde Psikolojik Sağlamlığımızı Korumak İçin Aileler İçin Çocuklara Yardım  Rehberi"ne göre, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çocuk ve ergenlerin  kendileri, aileleri, arkadaşları, sevdikleri ve yakınları için endişe, kaygı,  panik ve korku yaşamasının oldukça olağan olduğu vurgulandı. 
Çocukların zorlu durumlar karşısında yetişkinler gibi stres, endişe,  korku, şaşkınlık ve üzüntü hissedebileceğine işaret edilen rehberde, çocukların,  yaşadıkları kaygı ve stresi farklı şekillerde yansıtabileceği anlatıldı. 
MEB'in rehberinde, zorlu yaşam olayları karşısında 5 yaş altı  çocukların ebeveynlerin yanından hiç ayrılmak istememe, sürekli ağlama ya da  ağlamaklı olma, huzursuz, huysuz ve sinirli olma, karın ağrısı ya da baş ağrısı  gibi ortak stres tepkileri verebileceği aktarılarak, çocukların kendilerini daha  iyi hissetmelerinin çoğu zaman çevrelerindeki yetişkinlere bağlı olduğu  vurgulandı. 
Rehberde, 6-11 yaş arasındaki çocuklarda zorlu durumlar karşısında  dikkatini toplayamama, aşırı alıngan, sinirli ya da kavgacı olma, herkesten  uzaklaşma, içine kapanma, kabus görme, uyumak istememe ya da uyku problemleri,  12-18 yaş arasındaki çocuklarda ise bunların yanında salgın hastalığı hatırlatıcı  ortamlardan kaçma, aşırı alıngan ya da öfke gibi durumlar görülebileceğine işaret  edildi. 
 
Velilere çocukların psikolojisi için 11 altın öneri
Rehberde koronavirüs riskinin çocuklar üzerindeki olumsuz psikolojik  etkilerini azaltmak için ebeveynlere şu tavsiyelerde bulunuldu:
Bilgi edinin: Koronavirüs hakkında doğru kaynaklardan bilgi  alın. 
Dinleyin: Çocuklarınızı dinleyin ve görüşlerine saygı gösterin. 
İzin verin: Çocuğun salgın hakkında merak ettiklerini istedikleri  zaman sormasına izin verin. 
Normalleştirin: Salgın hakkında aşırı kaygılı ve üzgün görünmemeye  dikkat edin. 
Güven verin: Gerekli önlemleri aldığını ve almaya devam edeceğinizi  hatırlatın 
Rahatlatın: Her zamankinden daha ilgi, yakınlık ve şefkat  gösterin. 
Koruyun: Çocukların uzaktan eğitimine önem verin ve koronavirüsle  ilgili sosyal medya, televizyon üzerinden tartışma ya da haber ortamlarına  girmelerine izin vermeyin. 
Birlikte vakit geçirin.
Sorumluluk verin: Çocukların gönüllü olarak yardımlarına izin  verin. 
Model olun: Çocuklara bu süreçte ne yapmaları gerektiği konusunda  örnek olun. 
Uzmana başvurun: Önerileri uygulamanıza rağmen, çocuğunuzun aşırı  panik, ağlama nöbetleri, uyku ve davranış sorunları gibi tepkileri varsa uzmana  danışın. 
 
Yetişkinler ne yapmalı? 
"Salgın Hastalık Dönemlerinde Psikolojik Sağlamlığımızı Korumak   Yetişkinler İçin Bilgilendirme Rehber"inde ise koronavirüs salgını nedeniyle  aile, toplum ve diğer insanlar için endişe, kaygı, panik ve korku yaşamanın  olağan olduğu vurgulandı. 
Zorlu yaşam olaylarına, sürekli tedirgin ya da panik olma, kendini  güvende hissetmeme, öfke, gerginlik, sinirlilik, huzursuzluk, kendine ya da  sevdiklerine yönelik çeşitli endişe, korku ve kaygı hissetme, her şeyin  kontrolden çıktığını düşünme, dikkat eksikliği, dikkatin dağınık olması, karar  verme güçlüğü, aklın karışması, sık terleme, titreme ve ürperme, uyku sorunları  gibi stres tepkileri verilebileceği anlatılan rehberde, koronavirüs riski  sürecinde velilere yönelik, psikolojik sağlamlığı artırmaya yardımcı olabilecek  bazı öneriler ise şöyle sıralandı: 
Koronavirüs ile ilgili bilimsel, somut ve gerçekçi bilgiler  edinin. 
Koronavirüs riskinden korunma yöntemlerini öğrenin ve  uygulayın. 
Medyayı sağlıklı kullanın. 
Sağlığınızı önemseyin. 
Düşüncelerinizi gözden geçirin. 
Yaşadığınız duyguların normal ve geçici olduğunu bilin. 
Kendinize zaman ayırın. 
Aileniz ile zaman geçirin. 
Duygu ve düşüncelerinizi sevdiklerinizle paylaşın. 
Toplumsal dayanışmayı pekiştirin. 
Koronavirüs riski sürecinde, buradaki önerileri uygulamanıza rağmen,  yaşadığınız stres ve kaygının etkileri artarak devam ediyorsa uzmana  başvurun.