MEB bilgi güvenliğini "MEBBulut" ile korumaya aldı

AA |  11 Eylül 2019 Çarşamba - 12:24 | Son Güncelleme : 11 09 2019 - 12:27

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bünyesindeki tüm kurum ve birimlerin daha güvenli bir şekilde bilgi paylaşımı yapabilmesine imkan tanıyan, yüzde 100 yerli imkanlarla oluşturulan "MEBBulut" sistemini hizmete sundu.


MEB bilgi güvenliğini "MEBBulut" ile korumaya aldı.  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında  veriye dayalı yönetim sistemine geçiş süreçlerine yönelik çalışmaları devam  ettiren Bakanlık, bu kapsamda "iCloud" benzeri bir bulut depolama sistemi olan  "MEBBulut"u hayata geçirdi.
 
Cumhurbaşkanlığınca yayımlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği  Genelgesi'ndeki tedbirler dikkate alınarak kurulan depolama sistemi "MEBBulut",  "https://bulut.meb.gov.tr" adresi üzerinden hizmet vermeye başladı.
 
 
Sistem sayesinde MEB bünyesindeki tüm kurum ve birimlerin daha hızlı,  fonksiyonel ve güvenli bir şekilde veri paylaşımını yapabilmesine imkan  tanınacak. Sistemdeki verilere web, mobil ve masaüstü uygulamaları üzerinden  güvenli bir şekilde erişilebilecek.  Tamamen yerli imkanlarla hazırlanan sistemdeki veriler MEB  altyapısında kriptolu ve güvenli bir şekilde saklanıyor ve hiçbir verinin dışarı  çıkmasına izin verilmiyor.
 
MEBBulut sistemi ile kurum genelinde herkes için ortak bir çalışma  alanı da sağlanıyor. Ayrıca sistemle anlık olarak veri paylaşımında bulunma ve bu veriyi  dünyanın her yerine hızlı bir biçimde iletebilmeye olanak tanınıyor.Hiçbir veri kalıcı olarak silinemediği için yüksek seviyede veri  koruması sağlanırken, sistem zararlı yazılımlara karşı da yüksek koruma içeriyor. Öte yandan diğer kurumlar ile bilgi alışverişi yapılmasına da olanak  tanıyan MEBBulut, kurumlar arası güvenli veri paylaşımına da katkı sunacak.      
 

ETİKETLER