MEB açıkladı: O okulların tümünde başladı

AA |  23 Ekim 2019 Çarşamba - 11:23 | Son Güncelleme : 23 10 2019 - 11:23

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, okullarda kalite kültürünü geliştirmek ve kalitelerini sürekli iyileştirmeleri için mesleki ve teknik eğitim veren okulların tamamı için kalite güvence sisteminin kurulduğunu bildirdi.


Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), mesleki ve teknik eğitim veren eğitim  kurumlarının tamamında kurumsal kaliteyi izlemek ve elde edilen bulgular  temelinde kurumları sürekli iyileştirmek hedefiyle 9 Mayıs 2019'da "Mesleki ve  Teknik Eğitim Kurumları Kalite Güvencesi Yönergesi" yayımlanmıştı.Bu kapsamda, bu dönem mesleki ve teknik ortaöğretimde proje  okullarının tamamı, kurumsal dış değerlendirme sürecine tabi tutulacak. 246 okulun bir kısmının planlanan dış değerlendirmesinde birinci etap  14-18 Ekim'de tamamlandı, bir kısmında 4-8 Kasım'da tamamlanacak. Kurumsal dış  değerlendirmede, kalite güvence sistemi ile ilgili eğitim alan yöneticiler ve  öğretmenlerin yanı sıra ilk kez, sektör temsilcileri de yer alıyor.
 
 Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer,  AA muhabirine, konuya  ilişkin açıklamalarda bulundu.  Mesleki ve teknik eğitim veren okulların tamamı için kalite güvence  sistemi kurduklarını bildiren Özer, şöyle devam etti:  "Bu çerçevede, öncelikle her bir okulumuz, kendi öz değerlendirme  raporunu hazırladı. Öz değerlendirme raporları, her okulun kendi imkanları ve  belirlenen temalarda hedeflerini, hedeflerine ulaşma süreçlerini, bu süreçleri  nasıl iyileştireceklerini ve hedefler doğrultusunda yaptıklarını kanıta dayalı  bir şekilde içeriyor. Bu dönem sektörlerle imzaladığımız iş birliği protokolleri  ile proje kapsamına aldığımız okullarımızı dış değerlendirmeye aldık. Burada  öncelikli amacımız, okullarımızda kalite kültürünü geliştirmek ve böylece  kalitelerini sürekli iyileştirmeleri için onlara destek vermektir. Süreç  tamamlandığında, kurumsal dış değerlendirmeye yönelik bir değerlendirme raporu da  yayımlayacağız. İyi uygulama örneklerinin tüm okullarımıza yaygınlaştırılması ile  ilgili de çalışmalar yapacağız."
 
Kurumsal dış değerlendirmede, bu dönem proje okullarına öncelik  verdiklerinin altını çizen Özer, "Son bir yılda, sektörlerle çok güçlü iş  birlikleri kurduk ve bu iş birlikleri kapsamındaki okullarımızı proje okulları  yaptık. Sektörleri eğitim süreçlerine dahil ettiğimiz gibi kalite süreçlerine de  dahil ettik. Dış değerlendirme ekiplerine sektör temsilcileri ilk kez  katıldılar." diye konuştu. Özer, yaptıkları çalışmaların sadece kalite süreçlerini  iyileştirmeyeceğini, aynı zamanda sektörlerde de mesleki eğitimin kalitesi ile  ilgili uluslararası standartlarda kültürün yaygınlaşmasına katkı vereceğini  vurguladı.
 
Proje okulları, mükemmeliyet merkezlerine dönüşüyor
 
Özer, proje okullarını, bulundukları bölgelerde mesleki ve eğitimde  mükemmeliyet merkezlerine dönüştüreceklerini ifade etti.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, mükemmeliyet merkezlerine  dönüşecek proje okullarına ilişkin şunları kaydetti: "Her ilimizde en az bir proje okulumuz bulunuyor. Bu okullarımızı  sürekli güçlendiriyoruz. Zaten sektör temsilcilerinin de aktif katkıları söz  konusu. Dolayısıyla her bir okulumuzu nihayetinde eğitim verdikleri alanlarda  birer mükemmeliyet merkezine dönüştüreceğiz. Bu okullarımızdan mezun olanların  istihdam kapasiteleri de oldukça yüksek. Sonuç olarak diğer okullarımız için de  rol model olacaklar ve geliştirdikleri iyi örnekler ve uygulamalar, bulundukları  bölgelerdeki diğer okullarımızda yaygınlaştırılacak. Bu süreç mesleki ve teknik  eğitimin algısına da olumlu katkı sağlayacaktır."
 
  
 
 

ETİKETLER