Mars'ta 2 milyar yıl önce volkanik faaliyet olduğuna dair kanıtlara ulaşıldı

AA |  03 Şubat 2017 Cuma - 20:15 | Son Güncelleme : 03 02 2017 - 20:15

Afrika'da 2012 yılında keşfedilen "Kuzeybatı Afrika 7635" adlı gök taşını inceleyen bilim adamları, Mars'ta en az 2 milyar yıl önce volkanik aktiviteler olduğuna ilişkin kanıtlar elde etti.


Sonuçları, "Science Advances" dergisinde yayımlanan çalışmada, Houston  Üniversitesinden araştırmacılar, Mars'tan geldiği belirlenen gök taşının  incelenmesi sonucunda, Kızıl Gezegen'in güneş sistemindeki en uzun ömürlü  volkanlardan bazılarına ev sahipliği yaptığının doğrulandığını belirtti.
 
Araştırma ekibinin lideri Tom Lapen, bulguların, gezegenin nasıl  oluştuğuna ve Mars üzerindeki volkanik faaliyetlerin iç yüzüne ilişkin ipucu  verdiğini söyledi.
 
Çalışmada, Lapen ve ekibi tarafından analiz edilen meteorun 2,4 milyar  yıl önce ve güneş sistemindeki en uzun ömürlü volkanik merkezlerin birinden kopup  geldiği ileri sürüldü.
 
"Kuzeybatı Afrika 7635" gök taşının, "Shergottite" adı verilen bir  çeşit volkanik kaya türü olduğu tespit edilmişti.
 
Mars'taki volkan kayalarının bileşimi hakkında bilgilerin çoğu  Dünya'da bulunan meteorlardan öğreniliyor.
 
Mars'ın en büyük volkanı olan Olympus Mons'un, yaklaşık 27 kilometre  yüksekliğinde olduğu tespit edilmişti.
 
Bir milyon yıl önce bilinmeyen bir cisim, Mars'ın yüzeyindeki yanardağ  veya lav ovalarına çarparak kayaları uzaya fırlatmış, bu kayaların parçaları  Dünya'nın yörüngesine girmiş ve meteor olarak düşmüştü.
 
Bu gök taşları Mars'taki  konum hakkında bilgi sağlamış ve daha önce  incelenen gök taşları, 327 milyon ila 600 milyon yıllık olduğu bildirilmişti.