Mars'a yolculuk için tarih verildi!

AA |  11 Mart 2018 Pazar - 23:47 | Son Güncelleme : 11 03 2018 - 23:47

Amerikan uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX firmasının kurucusu Elon Musk, Mars'a yolculuk için ilk testlerin gelecek sene başlayacağını duyurdu.


Geçen ay dünyanın en güçlü ticari roketi Falcon Heavy'i başarıyla  uzaya fırlatan SpaceX'in Üst Yöneticisi (CEO) Musk, Teksas eyaletinin Austin  kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşma yaptı.
 
Konuşmasında SpaceX'in planları hakkında bilgi veren Musk, "Mars'a  gidecek ilk gezegenler arası gemiyi inşa ediyoruz. İlk başta kısa uçuşlar olacak.  Testlerin gelecek senenin ilk yarısında başlamasını tahmin ediyoruz." ifadelerini  kullandı.
 
Musk, testler kapsamında ilk başta kısa iniş-kalkış denemelerinin  yapılacağını belirtirken, uçuşlarda henüz insanların yer almayacağını bildirdi.
 
SpaceX'in testlerinin diğer uzay ve roket teknolojisi firmalarını ve  özellikle devletleri uzay araştırmalarına daha çok yöneltmek için ilham kaynağı  olmasını umduğunu dile getiren Musk, Mars'ta insanların ilk başta güç kaynağı,  cam kubbe ve temel yaşam gereksinimlerine ihtiyacı olacağını kaydetti.
 
Musk'ın aynı zamanda üst yöneticiliğini yaptığı ABD'li enerji depolama  firması ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın geliştirdiği Model 3 adlı  elektrikli aracın piyasaya sürülmesinde gecikmeler yaşanmıştı.
 
ABD'de "vizyoner milyarder" ve "uzay sevdalısı" olarak tanınan Musk'ın  Falcon Heavy adlı roketi, yeniden kullanılabilir roket parçaları, ağır yük taşıma  kapasitesi ve 90 milyon dolarlık nispeten ucuz maliyetiyle öne çıkıyor.
 
Falcon Heavy, 63,8 tonluk yük taşıma kapasitesiyle bugüne kadar dizayn  edilen en güçlü ticari roket oldu.

ETİKETLER