Marmaralı balıkçılar "vira bismillah" demeye hazır

AA |  29 Ağustos 2018 Çarşamba - 10:42 | Son Güncelleme : 29 08 2018 - 10:42

Yıpranmış ağlarını onaran, motor ve radar bakımlarını tamamlayıp yeni av sezonunun başlayacağı 1 Eylül için gün sayan balıkçılar, "vira bismillah" demeyi bekliyor.


Balıkçılar, 15 Nisan'da yürürlüğe giren av yasağı sonrasında ekmek  teknelerinin bakımını ve yıpranmış ağlarını tamir etti.
 
Eylül ayının başında başlayacak avlanma sezonuna sayılı günler kala  hazırlıklarını tamamlayan tayfalar, ağlarını tekrar denize atacakları günü adeta  iple çekiyor.
 
Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim  Pehlivanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tayfaların son hazırlıklarını  tamamlamak üzere olduklarını, 31 Ağustos gecesi yeni sezonu açacaklarını söyledi.
 
Pehlivanoğlu, balıkçıların yeni sezonu dört gözle beklediğini ifade  ederek, "Balıkçı arkadaşlarımız yasak boyunca tekne ve ağ bakımlarını yaparak  yeni sezonu umutla bekledi. İnşallah birkaç gün sonra yeniden mavi sulara  açılacağız. Yeni sezon öncesinde özellikle palamudun bol olacağı yönünde  tahminlerimiz var. İnşallah deniz bizi yanıltmaz. Balık bol olursa hem balıkçının  yüzü güler hem de vatandaşlarımız ucuz balık yer." dedi.
 
"Bereketli bir yıl olmasını temenni ediyoruz" 
 
Tekirdağ'da 20 yıldır balıkçılık yapan İdris Şeremet de yeni sezondan  umutlu olduklarını, palamudun bu yıl bol olacağını aktardı.
 
Şeremet, yeni sezon için bütün hazırlıklarını yaptıklarını ve dört  gözle mavi sulara açılacakları günü beklediklerini belirterek, "Av yasağı  başladıktan sonra gemilerimizi bağladık. Hem gemilerimizin bakımını hem de yırtık  olan ağlarımızın tamirini yaptık. Ümitle hazırlıklarımızı yaparak yeni sezona  için hazırlandık. Bu yıl daha bereketli bir yıl olmasını temenni ediyoruz." diye  konuştu.
  
"Palamut ve hamsi bereketli gözüküyor"
 
Geçen yılın balıkçılar için verimli geçmediğini hatırlatan Şeremet  şunları kaydetti:
 
"Biz bol balık tutarsak halkımız da ucuza balık yer. Bütün  eksiklerimizi tamamladık. Ağlarımızı gemiye çekip denize açılmak için  bekleyeceğiz. İnşallah 1 Eylül'de 'vira bismillah' diyeceğiz. Bu yıl istavrit  biraz az olacak gibi görünüyor. Bu yıl palamut ve hamsi bereketli gözüküyor.  İstavritin az olma ihtimali bizi korkutuyor. İnşallah yanılıyoruzdur, denize  çıkınca durum değişir. İstavrit olmazsa çarkımızı hamsi, palamut ve çinekopa  çevireceğiz."

ETİKETLER