Marmarabirlik ürün bedeli ödemelerini öne çekti

AA |  04 Nisan 2020 Cumartesi - 17:11 | Son Güncelleme : 04 04 2020 - 17:11

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin (Marmarabirlik) yılın ilk 3 ayında tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştığı, bu sayede ortaklara 30 Nisan'da yapılacak ürün bedeli ödemelerinin öne çekildiği bildirildi.


Marmarabirlik ürün bedeli ödemelerini öne çekti. Birlikten yapılan yazılı açıklamada, 2019-2020 alım kampanyasında 43  bin 500 ton ürün alan Marmarabirlik'in, ürün bedeli ödemelerini 10 Nisan Cuma  günü saat 18.00'den itibaren yapacağı ifade edildi. Ortaklara ödeme planı dahilinde, ürün bedeli alacaklarının tamamı,  ayrıca kota fazlası olarak alınan ürün bedellerinin yarısı olmak üzere toplamda  100 milyon liralık ödeme gerçekleştirileceği belirtildi.
 Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Marmarabirlik Yönetim  Kurulu Başkanı Hidamet Asa, nisan sonunda yapılması  planlanan ödemelerin öne  alınmasında  en büyük etkenin ihracatta yaşanan artış olduğunu bildirdi. Asa, 5-6 Mart'ta gerçekleştirilen yurt dışı bayiler toplantısından  sonra lojistik olarak sıkıntılar yaşanabileceği ve sınırların kapanabileceği  ihtimali öngörülerek, iyi bir  organizasyonla başarılı bir çalışma  gerçekleştirildiğini bildirdi.
 
  Asa şunları kaydetti:
 
"Bu yıl için ihracat hedefimiz 8 bin 500 ton. Ocak, şubat ve mart  aylarında sipariş alınan, sevkiyat yapılan ve yapılacak olanlarla birlikte 3 bin  ton ihracatla 2020 yılı hedefinin yüzde 35'i gerçekleşmiş olacaktır. İhracat  rakamlarımız bu miktarlarda  olmasaydı ödemelerin erkene alınması mümkün  değildi."
 
Yeni tip koronavirüs salgını ve bu dönemde hijyenin önemine işaret  eden Asa, şu ifadeleri kullandı:
 "Marmarabirlik ürünlerinin böyle bir dönemde tercih sebebi olmalı.  Bütün ürünlerimiz pastörize edilmekte ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde  üretilmektedir. Biz tüketicimizin sağlığını düşünüyoruz. Onlar da böyle bir  dönemde  ambalajlı ürünleri tercih etsinler. Daha önce kamuoyuna yaptığımız  açıklamayla bu zor dönemde Marmarabirlik ürünlerine zam yapmama kararı almıştık.  Ayrıca tüketicilerimize e-marmarabirlik.com'dan 'Siz isteyin biz  gönderelim' kampanyası başlattık. Yapacakları alışverişlerde yüzde 10'luk indirim  imkanı sağlanmış olup, en az 50 lira ve üzeri  alışverişlerde  kargo bedeli   alınmayacaktır."