Mardin ve Siirt'e dev destek!

AA |  20 Nisan 2017 Perşembe - 19:19 | Son Güncelleme : 20 04 2017 - 19:19

DİKA, Mardin'de dört projeye 8 milyon, Siirt'te ise iki projeye 10 milyon lira olmak üzere toplam 18 milyon liralık destekte bulundu


Mardin'de Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA), 8 milyon  liralık hibe desteğini sağladığı turizm ağırlıklı dört projenin imzaları atıldı. 
 
Her biri 2 milyon hibe desteği alan ve çeşitli kurum ve kuruluşlarca  yürütülecek olan Mardin'de Tarihi Çarşıların Canlandırılması, Mardin Gastronomi  Müzesi ve Uygulama Merkezi, Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi ile  Midyat  Telkari Tasarım ve Uygulama Merkezi Projesi için DİKA toplantı salonunda imza  töreni düzenlendi.
 
Törene katılan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Vali Mustafa  Yaman, ilin turizminin eski günlerine dönmesi için belediyenin tüm imkanlarını  seferber ettiklerini söyledi.
 
Kent turizminin canlanması için çeşitli etkinliklerin, festival ve  fuarların yapıldığını anlatan Yaman, 21 Nisan'da uçurtma festivali, mayıs ayında  foto maraton ve tarım fuarı düzenleyeceklerini ifade etti.
 
Yapılan çalışmaların Mardin'in eski günlerine dönmesi için olduğunu  belirten Yaman, "Dışarından gelecek yerli ve yabancı turistlerin Mardin'de rahat  etmeleri için valilik ve büyükşehir belediyesi olarak elimizden geleni yapıyoruz.  Mardin'in en büyük gelir kaynaklarından olan kültür ve turizm yatırımları içinde  çalışmalarımız yoğunlaşacaktır." diye konuştu.
 
DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da Mardin'in turizm olarak tekrar  eski günlerine dönmesi için çok güzel çalışmalara imza atacaklarını ifade etti.
 
Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Cazibe Merkezleri  Programı'nın Mardin için büyük fırsat olduğunu kaydeden Altındağ, "Tüm projelerin  ana ekseni turizmdir. Turizm, Mardin’in dünyaya açılan özel bir penceresidir. Her  zaman valiliğimize, büyükşehir belediyemize birlikte çalışıp daha iyi modeller  üretmeye çalışacağız. Çok önemli paydaşlarımızın vardır. Hazırlanan projeleri  kısa sürede hayata geçireceğiz." şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından turizm ağırlıklı projelerin imzaları atıldı.
 
Siirt’te 10 milyon liralık iki proje
 
Siirt'te, DİKA güdümlü proje desteği kapsamında hazırlanan iki önemli  projelnin mutabakat metni imzalandı.
 
DİKA tarafından finanse edilen "Güdümlü Projeler Mutabakat  Toplantısı”nda 10 milyon lira tutarındaki Siirt Eski Çarşıların İyileştirme ve  Rehabilitasyon Projesi ile Kurtalan Küçük Sanayi Sitesi Yapım Projesi'nin  imzaları atıldı.
 
Bir otelin konferans salonunda düzenlenen toplantıya katılan Vali  Mustafa Tutulmaz, her projenin Siirt için çok önemli olduğunu ve büyük katkılar  yapacağını söyledi.
 
Siirt’te uzun süredir yokluğu hissedilen iki önemli projenin hayata  geçirileceğini aktaran Vali Tutulmaz, şunları söyledi:
 
"10 milyon liralık kaynağın, bu projelerin tamamını, bilhassa tarihi  çarşı ile ilgili bölümün karşılanmasına yetmeyebilir ama en azından bir başlangıç  olacağını, bundan sonraki projeleri tetikleyerek önayak olacaktır. Çarşı projesi  ve Kurtalan Sanayi Sitesi Projesi bize sunulan beş proje taslağı arasında  seçildi. 5-6 bin nüfuslu yerlerde bile sanayi sitesi bulunurken, 60 bin nüfuslu  Kurtalan’da sanayi sitesinin olmaması büyük bir eksikliktir. Yapılacak bu proje  ile bu noktadaki eksik giderilecektir."
 
Siirt’te kim bir çivi çakıyorsa ona teşekkür etmenin borçları olduğunu  kaydeden Tutulmaz, tarihi çarşısının da turizm anlamında katkı sağlayacağına  inandığını açıkladı.
 
DİKA Genel Sekreteri Altındağ ise küçük sanayi sitesinin yapımı  konusunda bölgedeki küçük sanayi sitelerinin gezildiğini ve bilgi alındığını  belirtti.
 
Kurtalan sakinlerinin küçük sanayi sitesi yapımı konusunu çok iyi  sahiplendiğini vurgulayan Altındağ, Helvacılar Çarşısı Projesi'nin de çok önemli  olduğunu ve bu proje ile kentin tarihi potansiyelinin harekete geçirileceğini  aktardı.

ETİKETLER

mardin siirt dika