Mardin büyükşehir belediye başkan adayları

06 Mart 2014 Perşembe - 12:49 | Son Güncelleme : 06 03 2014 - 12:49

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti, CHP, ve MHP aday olan;Nuri Sertaç Güler, Ahmet Türk, Mehmet Vejdi Kahraman, Ahmet Cemil Mataracı kimdir?İşte Mardin büyükşehir adayları...


30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi partilerin adayları netleşti.

İşte partilerin Mardin adayları ve özgeçmişleri:

Ahmet Türk, 2 Temmuz 1942'de Mardin'in Derik ilçesi'nde dünyaya geldi. Güneydoğu'nun aşiretlerinden Kanco ailesindendir. 1954 yılında babası Hacı Sinan’ı kaybeden Ahmet Türk’ün aktif politik hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk’ün öldürülmesi ile başladı. İlk defa milletvekilliği'ne XV. TBMM Döneminde (1973) Demokratik parti’den Mardin milletvekilli olarak seçildi. Daha sonra bu partiden istifa ederek (CHP)ye katıldı

Devam eden yıllarda çeşitli sol partilerde görev aldı. 1988 yılında sayısı 6 bini bulan insanın ölümüne ve daha fazlasının da sakat kalmasına neden olan Halepçe Katliamı nedeniyle 1989 yılında Paris’teki Kürt konferansına katıldığı gerekçesiyle milletvekili bulunduğu SHP’den ihraç edildi[4]. 1990'da HEP'nin kurucu üyesi oldu.
O günlerde Halkın Emeği Partisi’ni kurarak başladığı etnik siyaset çizgisi, bugün DTP’yle yeni bir boyut kazandı.[kaynak belirtilmeli] Hareketin partileşmesi ve sonucunda DTP'nin kurulmasından sonra, Aysel Tuğluk ile birlikte partinin genel başkanlığına seçildi. Böylece, Aysel Tuğluk ile birlikte, Türkiye'de eşbaşkanlık sistemini ilk uygulayan parti genel başkanı olmuştur. Haziran 2006'da yapılan DTP kongresinde eşbaşkanlık sisteminin kaldırılması üzerine, partinin tek genel başkanı olarak yeniden seçildi. Şubat 2007 tarihinde yapılan kongrede, başka hiçbir aday çıkmaması üzerine, yeniden partinin genel başkanlığına seçildi.22 Temmuz 2007 seçimlerinde bağımsız Mardin Milletvekili olarak meclise girmiştir.

HEP kuruculuğu ile DEP milletvekilliği ve genel başkanlığının ardından, HADEP ve DEHAP yönetiminde de aktif roller üstlenen Ahmet Türk, Abdullah Öcalan’la da zaman zaman görüşmeler yaptı. Bu konudaki bir anısını şöyle anlatıyor: “Biz rahmetli Özal’ın mesajını götürmek üzere Öcalan’la görüştük. Özal, bize ‘Akan kanın durması için çaba içinde olmanız gerekir.’ deyince, kendisine ateşkesin sürmesi için Bekaa’ya gitmeyi düşündüğümüzü söyledik. ‘Elbette’ dedi.”

Türk, eski DEP’li arkadaşlarının ısrarları sonucu yeniden Ankara’ya döndü ve siyasette 3. kez şansını denemeye karar verdi. Oysa birkaç ay öncesine kadar Zana ve arkadaşlarının kuracağı partiden umutsuzdu. Milliyet’ten Hasan Cemal’e verdiği röportajda, etnik partilerden şöyle bahsemişti: “Bugüne kadar kurduğumuz bütün partilerde, inandırıcılık eksiği vardı. Parti içi hukuk, parti içi demokrasi açısından olumlu bir şey söylemek güçtü. Bu yüzden Türk aydınlarına da güven veremedik. Çünkü ipler perde arkasında başkalarının elinde diye düşünülürdü. Bu nedenle muhataplarımız tarafından pek ciddiye alınmazdık. Şimdi yeni bir anlayış geliştirmek zorundayız. Vesayetle, vekâletle siyaset üretemeyiz artık.”

Lise mezunudur. Birinci, İkinci, Üçüncü, Dördüncü ve Beşinci Dönem Mardin Milletvekilliği ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. Evli ve 8 çocuk babasıdır. 23. Dönem Mardin Milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. 11 Aralık 2009 tarihinde partinin kapatılması ve milletvekilliğinin elinden alınması ile görevi sona erdi. 24. Dönem Mardin Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir.

AK Parti Mardin büyükşehir belediye başkanı adayı Mehmet Vejdi Kahraman:

1962 yılında Mardin/Kızıltepe'de doğan Mehmet Vejdi Kahraman, ilk ve orta eğitimini Kızıltepe'de tamamladı.Siyasete Refah Partisi'nin kademelerinde görev alarak başlayan Kahraman, 2011 yılında AKP'den Milletvekili aday adayı oldu.AKP hükümeti tarafından başlatılan çözüm sürecine verdiği destekle bilinen Kahraman, evli ve 5 çocuk babasıdır.

MHP Mardin Belediye Başkan Adayı Nuri Sertaç Güler

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Bu süre zarfında iki yıllık Türk Telekomünikasyon A.Ş. bünyesinde yöneticilik yaptı. Türk Telekom A.Ş. çağrı merkezlerinde Hukuk Yöneticiliği ve İnsan Kaynakları Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Şu an için avukatlık faaliyetine devam etmektedir.

Avukatlık mesleğinin yanı sıra Türk Hukuk Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği görevini de icra etmektedir.Ayrıca; Türkiye Barolar Birliği nezdindeki alternatif çözüm uyuşmazlıkları özellikle tahkim ve arabuluculuk alanlarındaki çalışmalara da aktif katılmıştır. Halen, Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen “Arabuluculuk Eğitim Programı”nda arabulucu eğitmen olarak ders vermektedir.

Uzun bir dönem A. Başkent Spor Kulübü Başkanlığı yapmıştır.
Üyesi olduğu kuruluşlar: Türk Hukuk Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği, Çağrı Merkezleri Dernekleri Federasyonu kurucu üyeliği ve yöneticiliği, Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği kurucu üyeliği ve yöneticiliği, Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği üyeliği, A. Barosu Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Merkezi üyeliği, A. Barosu Spor Hukuku Kurulu üyeliği, Futbolcular Derneği Kurucu üyeliği
Nuri Sertaç Güler evli ve bir çocuk babasıdır.

CHP Mardin Belediye Başkan Adayı Ahmet Cemil Mataracı

Anket

Mardin'de seçimleri kim kazanır?

Mehmet Vejdi Kahraman (AK Parti)
Ahmet Cemil Mataracı (CHP)
Nuri Sertaç Güler (MHP)
Ahmet Türk (Bağımsız)
Diğer