Mali disiplinden asla taviz verilmeyecek!

10 Mayıs 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 10 05 2018 - 2:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan 2.5 saatlik ekonomi zirvesinde bir dizi önlem çıktı. ABD ile İran arasındaki nükleer gerginliğin piyasaları vurmasıyla 4.3780 TL ile rekor kıran dolar, zirveyle 4.27’ye indi. Zirveden sonra yapılan açıklamada, “Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak için gereken tedbirler alınacak” denildi.


Cumhurbaşkanlığı, “Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, bununla birlikte enflasyonla daha etkin mücadele etmek için” gereken tedbirlerin alınacağını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında dün Beştepe’de yapılan ve 2 saat 35 dakika süren ekonomi değerlendirme toplantısına ilişkin açıklamada şöyle denildi: Toplantıda, hükümetin, para ve maliye politikaları konusundaki hedeflerine ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir.
Bu çerçevede;
- Ülkemiz ekonomisinin en önemli çıpalarından olan mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir.
- Harcamalarda ortaya çıkan artışları telafi edecek önlemler hayata geçirilmektedir.
- Orta ve uzun vadede kamu maliyesinde bozulmaya yol açmayacak bir yaklaşımla hareket edilecektir.
- Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, bununla birlikte enflasyonla daha etkin mücadele etmek için gereken tedbirler alınacaktır.
Bunun için Merkez Bankası elindeki araçları etkin şekilde kullanmaya devam edecektir.
- Açık piyasa ekonomisi politikalarına sıkı sıkıya sahip çıkılacaktır.
- Kur rejimi, döviz tevdiat hesapları ve kambiyo rejimi başta olmak üzere hiçbir konuda, piyasa mekanizması dışında yöntemler asla söz konusu değildir.
- Türkiye, büyüme odaklı ekonomi politikaları sayesinde bugünkü seviyesine gelmiştir.
- Ülkemiz, önümüzdeki dönemde de yine büyüme esaslı ekonomi politikalarıyla yoluna devam edecektir.
- Büyüme politikalarımızın odağında, kamunun yönlendiriciliği, desteğiyle ve teşvikiyle özel sektör bulunmayı sürdürecektir.
- Uluslararası yatırımcılar açısından ülkemizin cazibesini artıracak adımlar atılacaktır.
- Bankacılık sektörümüz, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite düzeyi ve uluslararası piyasalara erişim imkanı bakımından tarihinin en güçlü seviyesindedir.
- Bir süredir mevduattaki artış, kredilerdeki artış oranının üzerinde seyretmektedir.
- Reel kesimin finansmana ihtiyacını kolaylaştırmaya yönelik adımlar atılacaktır.
- Bankalara, ekonomimizin en önemli itici güçlerinden olan gayrimenkul sektörüne yönelik kredilerde kolaylık sağlamaları tavsiye edilmiştir.
- Mevcut döviz ve altın varlıklarının etkin kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir.
- Varlık Barışı uygulaması, yurt içi ve yurt dışı birikimleri kapsayacak şekilde genişletilecektir.
 
Kimler katıldı?
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki ‘Ekonomi Koordinasyon Toplantısı’na Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı (SPK) Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ile ekonomiden sorumlu bürokratlar ve Cumhurbaşkanı başdanışmanları katıldı. 
 
Piyasalarda dün ne oldu?
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki zirvede döviz kurundaki değer kaybına karşı bir önlem alınacağı beklentisiyle dolar/TL 10 kuruş birden gerileyip 4.2737’ye kadar indi. Gün sonunda TL, dolar karşısında yüzde 1.8 değer kazanarak, 4.25’e kadar gevşedi. Kurdaki düşüşün pozitif katkısı ile alımların güçlendiği Borsa İstanbul, yeniden 100 bin puanın üzerine çıktı. ABD-İran nükleer gerginliği ile sabah saatlerinde 97 bin 849 puana kadar düşen BIST 100 endeksi, hızla toparlandı. Borsa günü yüzde 1.43 artışla 100 bin 780 puandan kapattı. 

ETİKETLER