Malezya'dan flaş karar! 'Yasakladı'

AA |  28 Ocak 2020 Salı - 7:38 | Son Güncelleme : 28 01 2020 - 11:27

Malezya hükümeti, Çin'de yayılan yeni tip koronavirüs nedeniyle salgının ilk görüldüğü Hubey eyaletinden Malezya'ya ziyaretleri geçici süreliğine durdurdu.


Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, virüsün dünya genelinde  yaydığı tehlike ve ülkede görülen vakalar üzerine, Çin'in Hubey eyaletindeki  vatandaşların Malezya'yı ziyarete yönelik elektronik vize ve kapıda vize gibi  uygulamalarının bir süreliğine iptal edildiği bildirildi.
 
Açıklamada ayrıca, Malezya vatandaşlarına ülke güvenliği için,  koronavirüs ile alakalı yalan haberleri sosyal medyada paylaşmamaları uyarısında  bulunuldu.
 
Öte yandan koronavirüs tehlikesi, Malezya'da Çinli turistlerin sıkça  ziyaret ettiği bazı turistik alanların ziyarete kapanmasına neden oldu.
 
Malezya Kültür ve Turizm Bakanlığı, yayımladığı resmi açıklamada,  Çin'den gelen ziyaretçilerin uğrak noktası olan idari başkent Putrajaya'daki  Putra Camisi ve başkent Kuala Lumpur'da Sultanahmet Camisi'nden esinlenerek inşa  edilmiş Federal Bölge Camisi'nin gayrimüslim ziyaretçilere geçici süreliğine  kapatıldığı duyuruldu.
 
 Malezya'nın Sarawak eyaletinde ise yerel yönetim, koronavirüs  tehlikesi nedeniyle eyalet genelinde Çin'den işçi alımlarını yasakladı.
 
Malezya genelinde şimdiye kadar 4 kişide koronavirüs şüphesi tespit  edildi.