Malezya Başbakanı Mahathir, Sabiha Gökçen Havalimanı'nı ziyaret etti

AA |  26 Temmuz 2019 Cuma - 17:48 | Son Güncelleme : 26 07 2019 - 17:48

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda incelemelerde bulundu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi konuğu olarak  temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed,  eşi Dr. Siti Hasmah ve beraberindeki heyetle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na  ziyarette bulundu. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme AŞ'den  (İSG) yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi konuğu  olarak Türkiye'de bulunan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, eşi Dr. Siti  Hasmah ve beraberindeki heyet, Ankara'dan özel uçakla Sabiha Gökçen Havalimanı'na  geldi.
 
 Malezya Başbakanı Mahathir'i, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa  Varank, Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakcı, Malezya'nın Ankara  Büyükelçisi Abd Razak Bin Abdul Wahab, İSG Mülki İdare Amiri Necip Çakmak,  Khazanah Üst Düzey Yöneticisi Datuk Shahril Ridza Ridzuan, Malaysia Airports  Holdings Berhad (MAHB) Yönetim Kurulu Başkanı Tan Sri Datuk Zainun Ali, MAHB Grup  Üst Yöneticisi Raja Azmi Raja Nazuddin, İSG Yönetim Kurulu Üyesi Dato Azmi Bin  Murad, İSG Üst Yöneticisi Ersel Göral'ın yanı sıra Türk ve Malezyalı  yetkililerden oluşan heyet karşıladı.
 
 Konuk Başbakan Mahathir'e, karşılama töreninin ardından Havalimanı  VIP Terminali Toplantı Salonu'nda sunum yapıldı. MAHB Yönetim Kurulu Başkanı Tan Sri Datuk Zainun Ali, burada  yaptığı konuşmada, Mahathir'e "Hoş geldiniz" diyerek, program hakkında bilgi  verdi.
 
 MAHB Grup Üst Yöneticisi Raja Azmi Raja Nazuddin da MAHB'ın  yatırımlarının yanı sıra İSG'nin mevcut durumu ve ikinci pist inşaatı ile  terminal genişleme projelerini de içeren gelecek hedefleri hakkında sunum yaptı. İSG'nin terminal işletmesinin yönetimine ilk adımı 2008 yılında  attıklarını hatırlatan Nazuddin, MAHB'ın 2015 yılında İSG hisselerinin tamamına  sahip olduğunu belirtti.
 
 O yıldan beri yolcu sayısında 8 kat artış gerçekleştiğine işaret eden  Nazuddin, İSG'nin İslam ülkeleri arasında bir hava ulaşım merkezi olmayı  hedeflediğini aktardı.  Sunumun ardından Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'e, MAHB Yönetim  Kurulu Başkanı Tan Sri Datuk Zainun Ali tarafından günün anısına hediye takdim  edildi ve toplu fotoğraf çekimi yapıldı.
 
 Daha sonra Başbakan Mahathir ve beraberindeki heyet ile havalimanında  incelemede bulundu. Terminal binasını gezen Mahathir'e, Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank'ın yanı sıra Malezya Dışişleri Bakanı Datuk Saifuddin  Abdullah, Malezya Savunma Bakanı Tuan Haji Mohamad Sabu ve Malezya Uluslararası  Ticaret ve Sanayi Bakanı Datuk Darell Leiking de eşlik etti.
 

ETİKETLER