Malatya Film Festivali'ne 'Anons' ve 'Güvercin' damgası

AA |  15 Kasım 2018 Perşembe - 23:30 | Son Güncelleme : 15 11 2018 - 23:30

Malatya'da gerçekleştirilen "8. Uluslararası Film Festivali"nde Uzun Metraj Film Yarışması'nda mücadele eden "Anons" ve "Güvercin" filmleri 5'er ödülün sahibi oldu.


Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen  Malatya Uluslararası Film Festivali, kırmızı hali geçişi ve kapanış töreniyle  sona erdi.
 
Yönetmenler, Nuri Bilge Ceylan, Reis Çelik, sanatçı Şerif Sezer,  oyuncular İpek Tuzcuoğlu, Haluk Piyes ile  çok sayıda davetli Malatya Nikah  Sarayı'ndaki tören öncesi kırmızı halıda yürüyerek, basın mensuplarına poz verdi.
 
Davetliler daha sonra festivalin kapanış programının düzenlendiği  salona geçti.
 
Programda konuşma yapan Festival Direktörü Suat Köçer organizasyonda  emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Konuşmanın ardından Uluslararası Kısa Metraj Film yarışmasında birinci  olan "The Teacher"e ödülü  Filistin Kültür Bakanlığı Sinema Bölümü Direktörü Lina  Buhari Bokhary tarafından verildi.
Yönetmen Emre Konuk ise Ulusal Kısa Metraj En İyi Film Dalında Jüri  Özel Ödülü alan "Her şey Yolunda" ile birinci olan "Sonsuz"a ödüllerini  verdi.
 
Ulusal Ödüller
 
Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nı kazanan "Anons"  filminin ödülünü yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, Malatya Valisi Aydın Baruş'un  elinden aldı. Coşkun, yarışmada ayrıca En İyi Yönetmen Ödülü'nün de sahibi oldu.
 
Oyuncu Haluk Piyes, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü "Aydede" filmiyle  Ezgi Mola'nın kazandığını açıkladı.
 
En İyi Erkek Oyuncu Kristal Kayısı Ödülü ise sanatçı Şerif Sezer  tarafından "Güvercin" filmindeki rolüyle Kemal Burak Alper ve "Halef" eserindeki  performansıyla Baran Şükrü Babacan'a verildi.
 
Festivalde ayrıca En İyi Senaryo Ödülü'nü ise "Aydede" filmiyle  Abdurrahman Öner aldı.
 
"Anons" filmi ayrıca en iyi sanat yönetmeni, Film-Yön En İyi Yönetmen  Ödülü, SİYAD En İyi Film Ödülü'nün de sahibi oldu.
 
En iyi yardımcı erkek oyuncu, Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü ile en  iyi kurgu ödülünü de "Güvercin" filmi aldı.
 
Malatya Film Platformu Ödülleri
 
Festival kapsamında bu yıl 2'ncisi düzenlenen Malatya Film Platformu  kapsamında gerçekleşen yarışmalarda da ödüller sahiplerini buldu.
 
Uluslararası Senaryo Geliştirme Destek Ödülünü kazanan "Bir Tutam  Karanfil", "Kurt" ve "Zamanımızın Bir Kahramanı" filmlerine ödülünü Azerbaycanlı  yönetmen Elçin Musaoğlu takdim etti.
 
Ödüllü yönetmen Musa Uçakan da TRT Kısa Film Yapım Destek Ödülleri'ni  kazanan "Kar Kış Kıyamet", "Kendini Gömen Adam" ve "Zemberek" filmlerinin  ekiplerine ödüllerini verdi.
 
Ertem Eğilmez Aile Filmleri Yapım Destek Ödülü ise "Aralık" filmine  kazandı. Ödülü Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz verdi.
 
TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu da TRT Ön Alım Yapım Destek  Ödülü'nü kazanan "Bir Düş Gördüm" eserine ödülünü verdi.
 
Uluslararası ödüller
 
Ünlü senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ödül töreni öncesi  yaptığı konuşmada, festivalde yarışan filmlerin çok iyi olduğunu belirterek,  organizasyonu çok beğendiğini ve sorunsuz tamamlandığını ifade etti.
 
Ceylan, konuşmasının ardından Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü'nü,  "The Load (Yük)" filmine verdi.
 
Oscar alan ve Hollywood oyuncularına da koçluk yapan yapan akademisyen  Vernice Klier ise yarışma kapsamında Juri Özel Ödülü'nü almaya hak kazanan "AGA"  eserine takdim etti.
 
Özel Ödüller
 
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Kemal Sunal Halk Jurisi En İyi Film  Ödülü'nün kazananını "Çınar" olarak açıkladı.
 
Prof. Dr. Ulvi Saran ise kendi adını taşıyan özel ödülü "Güvercin"  filimin aldığını duyurdu.

ETİKETLER