Mağdurlara 15 yıldır gönüllü doktorluk yapıyorlar

AA |  02 Aralık 2019 Pazartesi - 17:54 | Son Güncelleme : 02 12 2019 - 17:54

Kutup Yıldızı Sağlık Gönüllüleri Derneği Başkanı Dr. Abdullah Daştan, "Nijer'e her 6 ayda bir, 6 yardım derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu proje kapsamında gidiyoruz. Şu ana kadar bine yakın katarakt ameliyatı, 500'e yakın büyük cerrahi ameliyat, KBB ile diş muayeneleri ve operasyonları, kadın doğum ameliyatları, radyolojik faaliyetler ve sünnet gibi birçok alanda sağlık hizmeti vererek, en çok ameliyat yapan ekibiz." ifadelerini kullandı.


"Dünyada sarılacak çok yara var"  sloganıyla mağdur insanlara sağlık hizmeti ulaştıran Kutup Yıldızı Sağlık  Gönüllüleri Derneği doktorları, ihtiyaç sahiplerine 15 yıldır umut oluyor. 
 
Oluşum, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu 50-60 doktorun girişimiyle  din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin ihtiyacı olan herkese sağlık hizmeti vermek,  sağlıklı düşünce ve yaşamla ilgili projeler üreterek bilimin gelişmesine katkı  sunmak, sağlık politikalarına yön vermek ve ulusal ile uluslararası resmi ve  sivil sağlık kuruluşlarıyla işbirliği yapmak amacıyla 2004'te kuruldu.
 
Mağdurlara sağlık yardımı misyonuyla hareket eden ve ulaşılmadık  mağdur kalmayıncaya dek çalışmayı vizyon edinen derneğin faaliyet alanları  arasında sağlık, ilaç, giyecek, yiyecek ve barınma yardımları ile genel ve özel  sağlık taramalarının yanında, ulusal ve uluslararası kongreler düzenlemek,  üniversiteler, resmi kurumlar ve STK'larla işbirliği içerisinde sağlıklı düşünce  ve yaşam şartları oluşturmak ve bu temada yayınlar yapmak, toplumsal duyarlılığı  artırıcı çalışmalar yapmak, belirli konularda danışmanlık vermek, başta sağlık  olmak üzere çeşitli branşlarda başarılı öğrencilere yardım yer alıyor.
 
Bugüne kadar yurt dışında çeşitli projelerde imzası bulunan dernek,  Açe'deki sel felaketinden sonra bölgeye intikal ederek 35 yataklı ve 3 ambulanslı  Malahayati Hastanesini faaliyete sokarak, yerel halka hizmet verdi.
 
Keşmir ve Pencap'taki deprem ve sel felaketlerinin ardından bölgede  çalışan dernek, Nijer, Somali, Çad ve Komor Adaları'na yardım ulaştırmayı  sürdürüyor.
 
Ayrıca, Beykoz, Ümraniye, Yavuztürk ve Kaynarca'da 700'e yakın, sağlık  güvencesi olmayan, savaş ve doğal afet gibi nedenlerle Türkiye'ye göç eden  kişilerin yanı sıra Rize'nin İkizdere ve Sivas'ın Gürün ilçelerindeki  vatandaşlara da KBB, radyoloji, çocuk, göz ve göğüs hastalıkları alanlarında  sağlık taraması hizmeti veren dernek, Bingöl'de de halka yönelik sağlık semineri düzenledi.
 
Poliklinik çalışmalarda kullanılan cihazları, sarf malzemeleri ve tüm  ilaçları Türkiye'den götüren dernek, vatandaşlara tansiyon ölçümü, EKG çekimi,  dahiliye, çocuk hastalıkları, KBB, genel cerrahi, üroloji, kadın hastalıkları,  doğum, göz ve diş branşlarında poliklinik hizmetleri veriyor.
 
Kurulduğu günden bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde verdiği  hizmetler kapsamında 12 bin 177 ultrason çekimi, 5 bin 229 cerrahi ameliyat, 27  bin 404 göz muayenesi, 8 bin 392 katarakt ameliyatı, 23 bin 548 diş çekimi, 22  bin 666 KBB muayenesi ve 12 bin 131 KBB ameliyatını gerçekleştiren dernek, Nijer,  Çad, Makedonya, Arnavutluk, Afganistan ve Uganda'da 39 bin 540 çocuğun sünnetini  yaptı.
 
Dernek, ilerleyen dönemlerde kardiyoloji, dermotoloji, ortopedi ve  plastik cerrahi branşlarını da sağlık hizmetlerine dahil etmeyi planlıyor.
 
"EN ÇOK AMELİYAT YAPAN EKİBİZ"
 
Kutup Yıldızı Sağlık Gönüllüleri Derneği Başkanı ve Kulak Burun Boğaz  (KBB) Operatörü Dr. Abdullah Daştan, AA muhabirine, 50-60 kişilik doktor grubu  olarak, dernek kurulmadan önce 1990'larda Irak'ta, 1999'da ise deprem bölgesi  Gölcük'te gönüllülük esasıyla çalıştıklarını anlattı.
 
Derneği, yardım faaliyetlerinde karşılaştıkları çeşitli zorluklar  nedeniyle kurma kararı aldıklarını belirten Daştan, derneğin isminin "Kutup  Yıldızı" olmasının sebebini ise, "Kutup yıldızı dünyanın her yerinden  görülebilen, sabit, parlak bir yıldız. Biz de faaliyet alanı sabit, hizmet veren  ve dünyanın her yerine yardım ulaştırmak isteyen doktorlar olarak bu ismi  seçtik." şeklinde anlattı.
 
Daştan, derneğin yaklaşık 250 doktor üyesi bulunduğunu aktararak,  yalnızca sağlık alanında değil farklı STK'larla iş birlikleri kapsamında Afrika  Kıtası'nda su kuyusu açma ve kurban yardımı faaliyetlerinde de bulunduklarını  ifade etti.