Maduro'dan "Diriliş Ertuğrul" setine ziyaret

AA |  10 Temmuz 2018 Salı - 21:53 | Son Güncelleme : 10 07 2018 - 22:13

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, TRT'nin 65 ülkede seyredilen dizisi "Diriliş Ertuğrul"un Beykoz'daki setini ziyaret etti.


Arabasını yol boyunca kendisi kullanan Maduro, dizideki "Alp"  karakterleri tarafından at üstünde karşılandı.
 
Maduro, eşi Cilia Flores ve beraberindeki heyetle dizinin yapımcısı  Mehmet Bozdağ ve yönetmeni Metin Günay'dan dizi ve set çalışmaları hakkında bilgi  aldı.
 
Kendisini karşılayan oyunculara dizideki adlarıyla hitap eden ve  onlarla şakalaşan Venezuela Devlet Başkanı, platodaki demirci bölümünde demir  dövdü.
 
Maduro ve beraberindekiler daha sonra Ertuğrul Bey'in çadırına geçti  ve burada kafasına börk takarak, ekiple bir süre sohbet etti.
 
Venezuela'da ortak proje vurgusu
 
Sette yemek ikramının ardından AA muhabirine açıklama yapan Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro, dizide emeği geçenlere teşekkür ederek, sette çok  iyi ağırlandıklarını söyledi.
 
 
Maduro, diziyi gerçekten çok beğenerek izlediklerini belirterek,  "Çünkü insani değerlere dokunan, çok derinlere dokunmayı becerebilen bir dizi.  Gerçeğin ve adaletin peşinde, onları arayarak geçen bir mücadele. Sadakat, halka  sadakat her şeyden önce çok güzel. Çok da güzel prodüksiyonu olan bir dizi.  Tekniği, oyunculuğu ve yönetimi kusursuz. O yüzden de bu kadar kusursuz iş  çıkaran senaristlerinden yönetmenine, prodüksiyonuna kadar arkadaşlarıma, 'Gelin  Venezuela’da ortak bir projeye imza atalım.' dedim." ifadelerini kullandı.
 
Yeni dönem Venezuela sineması üzerine çalışmalar yürüttüklerini  aktaran Maduro, şöyle devam etti:
 
"Türkiye - Venezuela arasında önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi  muhtemel bir ortak yapımla alakalı tecrübelerimizi paylaşmaya davet ettim  kendilerini. Halklarımızın tarihini, kendi kökenimizi iyi tanımamız gerekiyor.  Çünkü olduğumuz şeyden gurur duymamızı sağlayacak tek önemli olay budur. 21.  yüzyılda sahip olmayı arzu ettiğimiz çok kutuplu dünya yolunda medeniyetlerin ve  insanlığın aslında doğru anlamda birbirleriyle diyaloğa geçmesine gerekçe olacak  temel taş da budur."
 
 
"Ertuğrul zorluklardan asla yılmıyor, bizde öyleyiz"
 
Nicolas Maduro, "Diriliş Ertuğrul"un çok fazla duygu yaşattığını  vurgulayarak, "Diziyi izlemeye başladık ve bir baktık, öylesine mesaj veriyor ki  kendimizi dizinin içinde bulduk. Kendi içerisinde küçücük bir halkın dünya  üzerine evrensel bir mesaj yayabilmesinin verdiği bir haz aslında ve mesaj doğru  şekilde ulaştı. Ertuğrul'un her şeyden önce cesareti ve prensiplerine olan  sadakati çok dikkatimi çekti. Zorluklardan asla yılmıyor, biz de öyleyiz." diye  konuştu.
 
Türkiye'ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama töreni  için geldiğini hatırlatan Maduro, Türkiye ve Venezuela arasında zaten iyi giden  ilişkileri daha da iyiye taşımak için iş birliği alanları yaratmaya geldiklerini  dile getirdi.
 
 
Maduro, Türk iş adamlarıyla da bu fırsatı değerlendirerek bir araya  geldiklerini ifade ederek, endüstriyel, tarımsal, finansman anlamında ve diğer  pek çok alanda iş birliğini en üst seviyeye taşıyacak detayları görüştüklerini  anlattı.
 
Maduro'ya kılıç hediye edildi
 
Yapımcı Mehmet Bozdağ da dizinin 65 ülkede yaklaşık 1,5 milyar  seyirciye ulaştığının altını çizerek, şöyle konuştu:
 
"Setimiz her ne kadar tatilde olsa da onun (Nicolas Maduro) için güzel  bir atmosfer kurduk. Geldi bizimle beraber yemek yedi, ziyaret etti ve gerçekten  diziyi hayranlık derecesinde seyrediyor. Neredeyse hiçbir sahneyi kaçırmamış, bu  da bizi mutlu etti. Her şeyden evvel bizim kahraman ecdadımızın hikayesinin  dünyanın dört bir yanında bu kadar sevilerek izleniyor olması, bize hem  yaptığımız iş hususunda,  hem de gelecek perspektifimiz noktasında, nasıl hareket  etmemiz gerektiği hususunda yol haritası belirliyor."
 
 
Bu tip olayların kendilerini motive ettiğini vurgulayan Bozdağ,  "Marifet iltifata tabidir ve her şeyden önemlisi şu; bir medeniyetin, Osmanlı’nın  hikayesini anlatıyoruz. Bu öyle güzel, güçlü, kutsal bir hikaye ki dünyanın dört  bir yanında bütün gönüllere sirayet edebiliyor. Beni mutlu eden bu. Anlatma  gayemiz bu, hikaye yapma gayemiz bu. Herhangi bir dizi yapsaydım ve bu kadar ilgi  görseydi, bu kadar mutlu olur muydum derseniz; olmazdım. Çünkü 'Diriliş Ertuğrul'  bir dizinin ötesinde bir şey, bir ruh, bir mefkure, bir hayal ve dünyaya bir  mesajı var. Bu mesaj da her gönülde yer buluyor." ifadelerini kullandı.
 
Venezuela kabinesinde 6 bakanın da eşlik ettiği Nicolas Maduro'ya,  ziyaretin ardından bir kılıç hediye edildi ve Maduro, dizi setinden yine kendi  kullandığı araçla ayrıldı.
 
Mehmet Bozdağ, yaklaşık 2 ay önce sosyal medyada Maduro'nun Kayı Boyu  bayrağıyla çektirdiği fotoğrafı paylaşmış ve kendisinin diziyi hayranlıkla takip  ettiğini belirtmişti.
 

ETİKETLER