Maduro'dan askerlere birlik ve disiplin talimatı!

AA |  28 Ocak 2019 Pazartesi - 8:46 | Son Güncelleme : 28 01 2019 - 8:46

Carabobo eyaletindeki 41. Zırhlı Tugayı ziyaret eden Devlet Başkanı Maduro, darbe girişimine karşı askerlere birlik ve disiplin içinde olmaları talimatı verdi.


Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesindeki  "emperyalist darbe girişimi" karşısında askerlerden "birlik ve disiplin" içinde  olmalarını istedi.   Ülkesinde "geçici devlet başkanlığı" ilan eden muhalifler, dışarıda  ise ABD olmak üzere birçok batı ve Latin Amerika ülkesinin baskısı karşısında zor  günler geçiren Devlet Başkanı Maduro, Carabobo eyaletindeki 41. Zırhlı Tugayı  ziyaret ederek güvenlik güçleri ile bir araya geldi.
 
Burada askerlere hitap eden Maduro, orduyu bölmek için sürekli komplo  kurulduğunu fakat güvenlik güçlerinin Venezuela'ya ve anayasasına giderek daha  sadık hale geldiğini söyledi. Maduro, Venezuela'nın "kurtarıcısı" Simon Bolivar'ın 1819 yılında  İkinci Kurucu Meclis konuşmasını yapmasının 200'üncü yıl dönümü etkinlikleri  dolayısıyla 10-15 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek anma törenlerini  hatırlattı. "Venezuela tarihinin en önemli askeri hareketliliklerine  hazırlanıyoruz." diyen Maduro, ülkesindeki "emperyalist darbe girişimi"  karşısında askerlerine birlik ve disiplin içinde olma talimatı verdi.
 
 Maduro, "Hiç kimse kutsal gökyüzümüze dokunmasın diye tüm silah  sistemlerini, askeri gücü, operasyon kabiliyetini, asker sivil birliğini ve milis  kuvvetleri hazır tutacağız." dedi.  Devlet Başkanı Nicolas Maduro, daha sonra askerlerin eğitim  faaliyetlerini inceledi, kuvvet komutanları ile birlikte koşuya katıldı.
  
Venezuela'da ne oldu?
 
Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü  düzenlediği mitingler ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol  açmıştı. Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido,  muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD  olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya,  Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından  tanınmıştı.Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet  Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler  üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini açıklamıştı. Maduro,  daha sonra yaptığı başka bir açıklamada, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkinin  bittiğini fakat ticari ilişkinin süreceğini kaydetmişti.