Madımak ve din dersi açılımı

09 Kasım 2014 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 09 11 2014 - 2:30

Hacıbektaş’ta konuşan Başbakan Davutoğlu, Madımak’ın müzeye çevrilebileceğini söyledi, din dersi konusunda “Bir mezhep, din tahkir ediliyorsa kaldıralım” dedi


4. Uluslararası Hacıbektaş Aşure Günü’ etkinliğinin açılış törenine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Alevi açılımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmasına “Selam olsun piri evvel hazreti hünkar  Hacı Bektaş-ı Veli’ye. Vakitler hayrola, hayırlar fethola, şerler  defola, 12 imamın himmeti üzerinizde hasıl, kaim ola” diye başlayan Davutoğlu şunları söyledi:

YOLUMUZ 12 İMAM YOLU: Ben buraya bir siyasi konuşma için gelmedim.  Destur almaya , ikrar vermeye geldim. Kim ki Kerbela’yı unutur, insanlığı unutur. Kim ki Ehl-i Beyt’te hürmetsizlik eder, o bizden değildir. Biz Hazreti Hüseyin’in yolcularıyız. Zalim gördüğümüzde ona sessiz kalmayız. Yolumuz, Hazreti Ali’nin, Hazreti Hüseyin’in, Hazreti Hasan’ın ve bütün 12 imamın yoludur. Din adına  işlenen cinayetlerde ister bu IŞİD ister Esad rejimi formuyla  olsun hepsi Hazreti Hüseyin’in o büyük  mübarek davasının karşısında yer alır.

NEFRET KÜLTÜRÜ DOĞAR: Din Kültürü ve Ahlak derslerine kısaca girmek istiyorum. Herhangi bir mezhep, din bu derslerde tahkir ediliyorsa gerçekten bu dersleri kaldıralım. Aşağılanıyorsa, kötüleniyorsa, ötekileniyorsa, deniyorsa ki ‘Şu mezhepten olanlar dinin dışındadır. Şu dine mensuplar şöyledir’, işte o anda nefret kültürü doğar. İsterim ki her Sünni Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Her Alevi de Emir Sultan’ı, Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi okusun.

YAŞAYAN MÜZE: O Acı hatıralar yüreğimizi yakıyor. Onun için Madımak otelini kamulaştırdık. Yaşayan bir müze haline getirebiliriz. Bunu teklif ediyorum.

MODERN KERBELA: Çok sembolik gibi gelebilir  ama zihniyet değişimini işaret eder, 15 yıl içinde bu Türkiye Cumhuriyeti  Devleti’nin Başbakanı devlet adına, Dersim dolayısıyla, bütün Alevilerden ve  vatandaşlarımızdan özür diledi. Çünkü o katliam kime karşı yapılmış olursa olsun, gerçekten bir  Kerbela idi. Modern bir Kerbela idi. Aşık Mahzuni yaşıyor olsaydı, güzel bir deyişle ona cevap  verebilir ya da teşekkür ederdi.

ASLANLI ÇEŞME’DEN SU İÇTİ

Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ve beraberindeki heyet Hacı Bektaş Veli Türbesi’ni ziyaret edip, dua etti. Davutoğlu, suyu Çilehane Tepesi’ndeki kaynaklardan gelen ve türbe avlusunda bulunan Aslanlı Çeşme’den su içti. Davutoğlu müzeye konulmak üzere ‘Zülfikar’ın benzerini hediye etti.

ÜCRETLER KALDIRILDI

Davutoğlu, “Her Alevi her Sünni ile kardeştir eşit vatandaştır. Hacı Bektaş-ı Veli ve Mevlana Celaleddin-i Rumi dergahına girişte ücretler kaldırıldı. Hacı Bektaş-ı Veli türbesine en güzel şekilde düzenleyeceğiz. Güllerin en güzelini kullanacağız” dedi.

SEMAH DÖNÜLDÜ

Tören Alevi  Dedesi Hasan Güngör’ün Çerağ Uyandırması ile başladı. Sanatçı Erkan Çanakçı’nın  Hazreti Hüseyin ve Kerbela’da şehit edilenler için seslendirdiği mersiyeyle devam etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Semah Grubu da semah döndü.