Maden faciaları, öğrenci tercihlerini etkiledi

01 Ekim 2014 Çarşamba - 10:03 | Son Güncelleme : 01 10 2014 - 10:05

AKÜ Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersoy: - "Yaşanan Soma faciası zaten gittikçe azalan bu bölümlere olan talebi, öğrenci tercihlerini daha da etkilediğini düşünüyorum"


Afyon Kocatepe Üniversitesi  (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bahri  Ersoy, Anadolu'daki üniversitelerde bulunan maden mühendisliği bölümlerine son  yıllarda talebin azaldığını belirterek, "Yaşanan Soma faciası zaten gittikçe azalan bu bölümlere olan talebi, öğrenci tercihlerini daha da etkilediğini  düşünüyorum" dedi. 
 
Prof. Dr. Ersoy, üniversite sınavı  ve Dikey Geçiş Sınavı ile bu yıl bölüme 11 öğrencinin kayıt yaptırdığını ifade  etti. Öğrenci sayısında son 4 yılda ciddi bir düşüş yaşandığını dile getiren  Ersoy, bunun da büyük endişe uyandırdığını söyledi. 
 
Anadolu'daki üniversitelerde, gerek akademik kadro gerek laboratuvar  konusunda ciddi bir alt yapı olmasına rağmen yeterince öğrencinin tercih  etmemesinin handikap oluşturduğunu aktaran Ersoy, şunları söyledi: "Sadece Afyonkarahisar için değil, İstanbul, Ankara ve İzmir hariç,  Anadolu'daki tüm üniversitelerde, maden mühendisliği bölümü olan yerlerde, bu  sorun yaşanıyor. Ankara'daki bir toplantıda meslektaşlarımızla bu konuyu  görüştük. Kütahya, Eskişehir, Uşak, Adana'da aynı sıkıntı var. Yılların  üniversitesi olan Çukurova Üniversitesi'ne 15-20 kişi gelmiş. Konya'da 20 öğrenci  var. İkinci öğretimler kapandı, normal öğretimler de yarı yarıya azaldı. İkinci  öğretim sadece İzmir'de bulunuyor. Anadolu'daki tüm üniversitelerde bu problem  var. Kiminle görüşsek bu konu gündeme geliyor. Bir araya gelip değerlendirme  yapmamız lazım. Bu konuda ciddi bir değerlendirme ve inceleme de yapılmalı." 
 
"Gelecekte ne olacağını bilmiyoruz. Bu sene 7 öğrenci geldi, seneye 3  öğrenci gelecek, 3-5 sene sonra neredeyse bölüme öğrenci gelmeyecek"  değerlendirmesinde bulunan Ersoy, bu konunun ülkede ciddi bir problem olduğunu  vurguladı. 
 
Konunun, dünya genelindeki üniversitelerle de kıyas edilmesi  gerektiğini belirten Ersoy, özellikle yer bilimlerindeki bu sıkıntının acilen ele  alınmasını isteyerek, "Bu memleketin maden mühendisine ihtiyacı olmayacak mı?  10-20 sene sonra ne olacak? Bu kadar madenlerimiz var, bunlar çıkartılırken maden  mühendisine ihtiyaç olmayacak mı? Bugün devlet çok ciddi yatırım yapıyor. Sürekli  sondajlar yapılıyor. Bir ülkenin zenginliği ne kadar yer altı kaynaklarına sahip  olduğuyla alakalı bir durum. Dolayısıyla da bu potansiyelimizi değerlendirmeye mecburuz" diye konuştu. 
 
Maden faciaları etkili oldu 
Son zamanlarda yaşanılan maden facialarının da öğrencilerin  tercihlerini etkileyebileceğine dikkati çeken Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Mayıs ayında yaşanılan büyük facia, bu tür büyük olaylar, kamuoyunu  ciddi şekilde etkilemekte. Bir hafta boyunca televizyonlarda sadece madencilik,  yer altı madenciliği konuşuldu. Tabii insanlar bunu izliyor, aileler, tercih  yapacak öğrenciler izliyor. O haberlere bakınca ne görecek, ciddi bir yaşam riski  olan bölüm olarak algılayacak. Belki bunu çok hak eden bir bölüm de değiliz.  Haberlere bakarak öğrenci tercihini ona göre yaparsa da olmaz. Bunun negatif bir  etki doğurduğu, tercihlerde de etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yaşanan  Soma faciası zaten gittikçe azalan bu bölümlere olan talebi, öğrenci tercihlerini  daha da etkilediğini düşünüyorum. Bunu da düzeltmek hepimizin vazifesi. Neler  yapılabileceği konusunda bölümdeki arkadaşlarla zaman zaman istişare ediyoruz.  Seneye ne olacak? Büyük üniversitelerin bu konuda sıkıntısı yok ama Anadolu  üniversitelerinin bu derdi var."