Macron: O füzenin İran füzesi olduğu açık

AA |  10 Kasım 2017 Cuma - 1:45 | Son Güncelleme : 10 11 2017 - 1:45

Cumhurbaşkanı Macron, "Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a attığı füzenin İran füzesi olduğu açık" dedi.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yemen'den Suudi  Arabistan'a atılan füzenin İran yapımı olduğunu söyledi. 
 
Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) yedi emirlikten biri olan  Dubai'de bulunan Macron, burada düzenlediği basın toplantısında, bir sonraki  durağının Suudi Arabistan olduğunu ve burada Veliaht Prens Muhammed bin Selman  ile Yemen ve İran'daki durumu görüşeceğini ifade etti.
 
"Yemen'deki Husilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a attığı  füzenin İran füzesi olduğu açık." diyen Macron, bu durumun, İran ile varılan  nükleer anlaşmanın durdurulması gereğini ortaya koyduğunu belirtti.
 
Macron, İran'ın balistik füze programı konusunda da yeni müzakerelerin  gerektiğini ifade etti.
 
Çarşamba günü BAE'ye gelen Macron, başkent Abu Dabi'de Louvre  Müzesi'nin açılışına katılmıştı. Macron burada Abu Dabi Veliaht Prensi ve  Genelkurmay Başkan Yardımcısı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile ikili ilişkiler ve  bölgedeki gelişmeleri görüşmüştü.
 
Al Nahyan görüşmede, Macron'a müzenin açılışına katıldığı için  teşekkür etmiş Fransız hükümetinin iki ülke arasındaki tarihi ve stratejik  ilişkileri güçlendirme çabasını takdir etmişti.
 
Macron ise müzenin açılışına katılmaktan ve Al Nahyan ile bir araya  gelerek iki ülkeyi ilgilendiren meseleleri görüşmekten memnuniyet duyduğunu ifade  etmişti.
 
Yemen'den Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ın kuzeydoğusuna geçen  cumartesi günü atılan balistik füzeler, hava savunma sistemlerince etkisiz hale  getirilmişti.