LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

01 Ağustos 2017 Salı - 10:08 | Son Güncelleme : 01 08 2017 - 10:08

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih sonuçları için geri sayım sürüyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak olan LYS tercih sonuçları açıklaması üniversite adayları tarafından büyük bir merakla bekleniyor. Peki LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?


LYS tercih sonuçları için meraklı bekleyiş devam ediyor. Yüz binlerce üniversite adayı tarafından büyük bir heyecanla beklenen LYS tercih sonuçları için ÖSYM tarafından yapılacak olan açıklama bekleniyor. Peki LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte LYS tercih sonuçlarına ilişkin merak edilen soruların yanıtları...

LYS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
Geçtiğimiz yıllarda LYS tercih sonuçları, ÖSYM tarafından, tercihlerin sona erdiği tarihten tam 1 hafta sonra açıklandı. Bu yıl ise sonuçların bu şekilde açıklanması bekleniyor. Buna göre 26 Temmuz günü sona eren LYS tercih işlemlerine ait sonuçların 2 Ağustos günü açıklanması bekleniyor. Ancak bu konuda henüz net bir açıklama gelmedi.
 
LYS 2017 MERKEZİ YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?
 
Merkezi yerleştirmede adaylar, (Sınavsız Geçiş hariç) yükseköğretim programlarına, yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilir.
 
Her programa kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek.
 
Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla ya da sınavsız geçişle girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.
 
Kayıt hakkı kazanılan programın sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.
 
Kayıt yaptırdığınız bir programa gitmeseniz bile sistemde bu programı kazanmış görünecekseniz. Gelecek yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanınız hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı 0.12 katsayıyla değil, 0.06 katsayıyla çarpılacak. 2016-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.
 
ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK
 
Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yüksek öğretim programına yerleşen adaylar için üniversite kayıtları başlayacak.Devlet üniversitelerinde elektronik kayıtlar, 12-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.
 
Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.
 
Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2017 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.
 
EK YERLEŞTİRMELER İŞLEMLERİ
 
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır