LYS tercih sonuçları açıklandı mı? Sonuç belgesi adreslere gönderilecek mi?

05 Ağustos 2016 Cuma - 11:08 | Son Güncelleme : 05 08 2016 - 11:32

LYS tercih süresinin 4 Ağustos'ta sonra ermesi ile beraber sonuçlar beklenmeye başlandı. Üniversite adaylarının büyük bir heyecanla beklediği LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte tüm ayrıntıları ve merak edilen soruları ile LYS tercih sonuçları...


LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? LYS tercih süresinin bitmesi ile beraber üniversite adayları ÖSYM'den gelecek tercih sonuçlarını beklemeye başladılar. Peki LYS sonuçları adayların adreslerine gönderilecek mi? LYS tercih sonuçlarına ilişkin tüm detaylar haberimizde yer alıyor...

Adaylar tercih heyecanı yaşarken bir yandan da yerleştirme sonuçlarının merakı içindeler. Yerleştirme sonuçları geçtiğimiz yıllarda tercih sürecinin ardından bir hafta içinde açıklanmıştı. Bu yıl da sonuçların bir hafta içinde açıklanması bekleniyor. 
 
Merkezi Yerleştirme Nasıl Yapılacak?
 
Merkezi yerleştirmede adaylar, (Sınavsız Geçiş hariç) yükseköğretim programlarına, yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilir. 
 
Her programa kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilir. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek. 
 
 
Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla ya da sınavsız geçişle girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.
Kayıt hakkı kazanılan programın sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir. 
 
Kayıt yaptırdığınız bir programa gitmeseniz bile sistemde bu programı kazanmış görünecekseniz. Gelecek yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanınız hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı 0.12 katsayıyla değil, 0.06 katsayıyla çarpılacak.
 
Merkezi Yerleştirme Sonuçları Nasıl Duyurulacak?
 
2016-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.