LYS tercih kılavuzu yayınlandı! (LYS 2017 tercihleri)

23 Haziran 2017 Cuma - 11:59 | Son Güncelleme : 23 06 2017 - 11:59

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandı. LYS adaylarını heyecanlandıran bu gelişmeye göre LYS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte merak edilen soruların cevabı...


LYS tercih kılavuzuna "http://www.osym.gov.tr" internet  sitesinden ulaşılabilecek. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre LYS terichleri ise 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. İşte LYS tercihi yapacaklar için ayrıntılı bilgiler...

LYS TERCİH KILAVUZUNA NASIL ULAŞILIR?

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlandı. Bu nedenle, adayların tercihlerini yapmadan önce tercih süresinde ÖSYM'nin internet  adresinden yeniden yayımlanacak kılavuzu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.
 
2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na, 22 Haziran'dan itibaren 26 Temmuz'a kadar ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet  sitesinden ulaşılabilecek.
 
LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?
 
Kılavuza göre, adaylar tercihlerini 18-26 Temmuz 2017 tarihleri  arasında yapacak. Tercih bildirim işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi  içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden değişiklik  yapılabilecek.
 
Tercih işlemi tamamlandıktan sonra tercih süresi içerisinde  "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerinin kontrol  edilmesi ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünün alınması gerekiyor.
 
2017-YGS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha  fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y-LYS  puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini  internetten bireysel olarak yapacaklar.
 
2017-2018 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına  yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan faydalanarak tercih bildiriminde  bulunacaklar.