LYS ek yerleştirme ne zaman? LYS tercih sonucu sorgulama ekranı

10 Ağustos 2017 Perşembe - 14:59 | Son Güncelleme : 10 08 2017 - 14:59

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih sonuçları açıklandı. 18-26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen LYS tercih sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından adaylara duyuruldu. Peki LYS ek yerleştirme tarihleri belli oldu mu? İşte kontenjanlar...


LYS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardında en fazla merak edilen soruların başında üniversite kontenjanları ve ek tercihlerin ne zaman yapılacağı geliyor. İşte LYS tercih sonuçları ve ÖSYM, LYS tercih sonuçları sorgulama ekranı...

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILACAK?
 
Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.
 
LYS TERCİH SONUÇLARI GİRİŞ SAYFASI
 
2017 yılı itibariyle yapılan üniversite tercih sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ sayfasından erişime açılacak. LYS tercih sonuçları posta ile adreslere gönderilmeyecek ve sadece elektronik ortamdan öğrenilebilecek.
 
LYS EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
 
Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeteri başvuru alınmayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme tercihleri alınacak.
 
LYS EK YERLEŞTİRME TERCİHİNİ KİMLER YAPABİLECEK?
 
Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilecekler.
 
Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.
 
Yerleştirme işlemleri kapsamında ilk tercihini yapmayan adaylar ek yerleştirmelerde tercih verme hakkına sahiptir.
 
LYS EK YERLEŞTİRME TERCİHİNİ KİMLER YAPAMAYACAK?
 
Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.
 
Ek yerleştirmede ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puana sahip olan adaylar yerleştirilmemektedir. Aynı zamanda kesin kayıt sonunda da kontenjan açığı bulunan programlara ön kayıtla öğrenci alınmamaktadır.
 
LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?
 
Ek yerleştirme tercihleri 15,00 TL ücreti karşılığında yapılabilecektir.
 
HANGİ DURUMDA EK YERLEŞTİRME TERCİHİ GEÇERSİZ SAYILACAK?
 
Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.
 
LYS EK YERLEŞTİRME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?
 
ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2017 ÖSYS yerleştirme kılavuzundaki açıklamaya göre,
 
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2017-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.
 
LYS EK YERLEŞTİRME TERCİH KLAVUZU NE ZAMAN YAYIMLANACAK?
 
Ek yerleştirme kılavuzu, üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından açıklanacak.
 
LYS TERCİH SONUÇLARI GİRİŞ SAYFASI
 
2017 yılı itibariyle yapılan üniversite tercih sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ sayfasından erişime açılacak. LYS tercih sonuçları posta ile adreslere gönderilmeyecek ve sadece elektronik ortamdan öğrenilebilecek.
 
LYS'DE ÇARPICI RAKAM! İŞTE 'SIFIR ÇEKEN' BÖLÜMLER
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversite adaylarının heyecanla beklediği yerleştirme sonuçlarını önceki gün açıkladı. Üniversiteyi kazanan adaylar 14-18 Ağustos tarihlerinde kayıt yaptıracaklar. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Tercihlerinden birini kazanan adaylar mutlu, ancak kazanamayanlar için de henüz hiçbir şey bitmiş değil. Çünkü üniversitelerde 910 bin 671 kontenjanın 214 bin 430’u boş kaldı. Yani kontenjanların yüzde 23.5’i boş. Bu da bu yıl mutlaka bir üniversiteye yerleşmeyi hedefleyenler için yeni bir umut demek. Sayısal verilere göre ek yerleştirmede adayların şansı çok yüksek. Kazanıp da kayıt yaptırmayanlarla birlikte boş kontenjan sayısının 250 bini aşması bekleniyor. Öyle ki geçen yıl ilk yerleştirmede 60 bin 147 kontenjan boş kalmıştı. 77 bin 143 aday kazandığı halde kayıt yaptırmamış ve ek yerleştirme dönemi için boş kontenjan sayısı 137 bin 290’a çıkmıştı.