Lübnan Başbakanı Diyab: "Halkın yarısı gıda satın alma gücünü kaybedebilir"

AA |  21 Mayıs 2020 Perşembe - 17:59 | Son Güncelleme : 21 05 2020 - 17:59

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının ülkesini büyük bir açlık krizi tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını belirtti.


Başbakan Diyab, ülkesindeki ekonomik kriz ve buna karşı halkın  düzenlediği protestolara dair Washington Post gazetesi için bir makale kaleme  aldı.
 
Kovid-19'un ülkeyi büyük bir açlık krizine sevk ettiği ve yıl sonu  itibarıyla Lübnanlı ailelerin yarısının yiyecek alma gücünü kaybedebileceğini  vurgulayan Diyab, "Lübnan, birkaç hafta önce açlık protestolarına tanıklık etti.  Birçok aile temel gıda maddelerini alamaz hale geldi, hatta ekmek bulmakta zorluk  yaşayabilme ihtimalleri söz konusu." ifadelerini kullandı.
 
Ülkesinin üçlü bir krize maruz kaldığına işaret eden Diyab, Lübnan'ın  uzun yıllardır devam eden kötü siyasi yönetim ile yolsuzluklar, mevcut ekonomik  kriz ve koronavirüsün getirdiği olumsuzluklarla mücadele ettiğine dikkati çekti.
 
Başbakan Diyab, kötü yönetim sonucu gıda ihtiyaçlarının yarısının  ithalata dayalı gerçekleştiğine, bunun da gıda güvenliğinin geleceği açısından  tehdit oluşturduğuna işaret ederek, mevcut ekonomik krizin de dış borçlarını  ödemelerine engel olduğunu kaydetti.
 
Lübnan Başbakanı, Kovid-19 salgınının gıda başta olmak üzere ithalat  tedarik zincirlerini atıl bıraktığına vurgu yaptı.
 
Hükümet olarak toplumun en zayıf bireylerini koruma ağlarını  genişletmeye çalıştıklarını aktaran Başbakan Diyab, bir taraftan yardım paketleri  açıklarken diğer taraftan da fiyat artışlarını engellemeye çalıştıklarını  belirtti.
 
Çalışmaları kapsamında Uluslararası Para Fonu (IMF) ile iletişim  kurduklarını ve geçen haftadan itibaren müzakerelere başladıklarını ifade eden  Diyab, şunları kaydetti:
"Gıda güvenliği artık üst düzey koordinasyonu gerektiren küresel bir  kriz haline geldi. Kovid-19 salgınının üstesinden gelme çabalarının boşa çıkması  halinde etkilerini birkaç neslin hissedeceği toplu açlık ve göçlerle sonuçlanacak  trajedilere tanıklık edebiliriz."
 
Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça  kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisinin, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan  bu yana en büyük krizi yaşadığı ifade ediliyor.