Londra Saatchi Galeri’de Muhteşem Açılış!

AA |  24 Nisan 2019 Çarşamba - 0:32 | Son Güncelleme : 24 04 2019 - 0:42

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Ara Güler sergisi Londra'da, İstanbul fotoğrafları ile İngiltere tarihine ve sanatına damga vurmuş Winston Churchill, Alfred Hitchcock ve Bertrand Russell gibi isimlerin portrelerinden oluşan bir seçkiyle açıldı


Sergi Londra’nın ünlü sanat galerisi Saatchi Galeri’de İngiltere’nin  Avrupa Bakanı Alan Duncan ve Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın  tarafından açıldı.
 
Açılışına çok sayıda Türk ve İngiliz davetlinin katıldığı sergide, 39  İstanbul fotoğrafı ile 14 porte yer aldı.
 
Sergide İngiltere tarihine ve sanatına damga vurmuş Winston Churchill,  Alfred Hitchcock ve Bertrand Russell gibi isimlerin portrelerine de yer  verildi.
 
İngiliz bakandan övgü
 
Açılışta konuşan İngiltere’nin Avrupa Bakanı Duncan, kendisine Türkiye  ile İngiltere arasındaki bağları gösteren herhangi bir şeye katılması teklif  edildiğinde daima derhal "evet" yanıtı vermeyi kendisine bir kural haline  getirdiğini söyledi.
 
Ara Güler’in isabetli bir şekilde dünyanın en iyi fotoğrafçılarından  biri sayıldığını belirten Duncan, "Kendisini hiçbir zaman sanatçı diye  tanımlamadı. Kendisini bir görsel tarihçi, bir foto muhabiri olarak gördü.  Çağdaşlarının kaderini kendi görsel tarihinin kalbine yerleştirdi. Özellikle de  siyah beyaz İstanbul portrelerinde bunu yaptı." diye konuştu.
 
Londra gibi İstanbul’un da büyük, sürekli değişen küresel şehirlerden  olduğunu belirten Duncan, "Bence Ara Güler İstanbul’un karakterini gerçekten  harika bir şekilde yakalamıştır." ifadesini kullandı.
 
Ekim ayında İstanbul Havalimanı'nın açılışına katıldığını hatırlatan  Duncan, buranın da hizmet verdiği kent gibi eski ile yeninin bir karışımı  olduğunu ve kentin biricik tarihi mirasına sadık kaldığını gözlemlediğini  kaydetti.
 
Ara Güler sergisinin Türkiye’nin çocuklara armağan edilmiş bayramı 23  Nisan’da açılmasının da manidar olduğunu belirten Duncan, Güler’in eserleriyle  çocuklara ilhan kaynağı olacağına inandığını ifade etti.

5 şehirde daha açılacak
 
Cumhurbaşkanlığı ile Doğuş Grubu Ara Güler Müzesi Arşiv ve Araştırma  Merkezi işbirliğindeki serginin Londra'nın ardından sırasıyla Paris, Kyoto, New  York, Roma ve Mogadişu'da sanatseverlerle buluşması öngörülüyor.
 
Dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak gösterilen, "Master  of Leica" unvanına sahip Ara Güler'in sergisi açılacağı diğer ülkelerden önemli  karakterlerin fotoğraflarını da içerecek.
 
Ana sponsorluğunu Halkbank ve Ziraat Bankası, ulaşım sponsorluğunu  Türk Hava Yolları, medya sponsorluğunu Sabah ve Daily Sabah gazetelerinin  üstlendiği "Ara Güler Sergisi" yurt dışında önemli müze ve galerilerde yer  alarak, uluslararası sanat platformunda Güler'in anısını yaşatacak.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ön söz
 
Ön sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alınan  sergi kitabı da Londra’da İngilizce olarak ziyaretçilere dağıtıldı.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergi kitabı için kaleme aldığı ön sözde Ara  Güler'i şöyle anlattı:
 
"Ara Güler, mesleğinde gerçek anlamda bir dünya markasıydı. Siyasi  mücadeleleriyle devlet adamlıklarıyla fikirleriyle sanatçılıklarıyla insani  duyarlılıklarıyla son 65 yılda dünyamızda iz bırakmış tüm önemli isimlerin, onun  objektifinin önünden geçmiş olması, bunun en büyük ispatıdır. 1950 yılında  başladığı ve son nefesine kadar sürdürdüğü uzun meslek hayatı boyunca çektiği  fotoğrafların, bugün de dünyanın dört bir yanında müzelerin, koleksiyonların,  albümlerin başköşelerinde yer alıyor olmasıyla milletçe iftihar ediyoruz. Doğup  büyüdüğü İstanbul'u, hayatının ve sanatının merkezine koyan Ara Güler'in  serüveni, yakın tarihimizin de bir özeti gibidir. Kendisini, bağnazlıktan uzak,  özgün, kuşatıcı ve üretken tarzıyla ülkemizde gerçek sanatçı profilinin en ideal  örneklerinden biri olarak daima saygıyla hatırlayacağız."
 
 
Ara Güler kimdir?
 
Ara Güler, 1928'de İstanbul'da doğdu. Türkiye'de yaratıcı  fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olan Güler,  1956'da Time Life, 1958'de Paris Match ve Stern dergilerinin Yakın Doğu foto  muhabirliğini üstlendi. Aynı dönemlerde Magnum Photos, Ara Güler fotoğraflarının  uluslararası dağıtımına başladı. 1961'de İngiltere'de yayımlanan British Journal  of Photography Year Book, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak  tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği'ne (ASMP) kabul edildi  ve bu kuruluşun Türkiye'den tek üyesi oldu.
 
Güler, 1962'de Almanya'da Master of Leica unvanını kazandı. Yine aynı  yıl fotoğraf dünyasının en önemli yayınlarından Camera dergisi, onunla ilgili  özel sayı yayımladı. Lord Kinross'un 1971'de basılan Ayasofya kitabının  fotoğraflarını çekti. Skira Yayınevi tarafından Picasso'nun 90'ıncı yaş günü için  hazırlanan Picasso Metamorphose et Unite adlı kitabın kapak fotoğrafı Güler'e  aitti. Güler'in Sanat ve sanat tarihi konularındaki fotoğrafları Time Life,  Horizon, Newsweek ve Skira Yayınevi tarafından kullanıldı. Yıllarca üstünde  çalıştığı Mimar Sinan yapıtları fotoğrafları, 1992'de Fransa'da Edition Arthaud,  ABD ve İngiltere'de ise "Thames&Hudson" Yayınevleri tarafından "Sinan, Architect  of Soliman the Magnificent" adı ile yayımlandı.
 
2002'de Fransız hükümeti tarafından "Lejion D'Honneur; Officier Des  Arts Et Des Lettre", 2009'da Paris Belediyesi tarafından "La Medaille de la Ville  de Paris" unvanları verildi. 2005'te Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür  Sanat Büyük Ödülü, 2008'de Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür  Sanat Hizmet Ödülü, 2009'da Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü,  ABD'de Lucie Awards Yaşam Boyu Onur Ödülü ve 2011'de Türkiye Cumhuriyeti Kültür  ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü.
 
Güler, 2004'te Yıldız Teknik Üniversitesinden, 2013'te Mimar Sinan  Güzel Sanatlar Üniversitesinden, 2014'te de Boğaziçi Üniversitesinden "Fahri  Doktora" unvanı aldı.
 
Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi, sanatçının  90'ıncı yaş günü olan 16 Ağustos 2018'de Doğuş Grubu tarafından açıldı.
 
Ara Güler, 17 Ekim 2018'de 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.
 

ETİKETLER