Londra'da kritik dörtlü zirve!

AA |  03 Aralık 2019 Salı - 18:31 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 22:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın katıldığı Suriye konulu Dörtlü Zirve sona erdi.

Görüşmeyle ilgili 4 ülkeden ortak açıklama geldi. Açıklamada, İdlib dahil Suriye’nin tamamında, sivilleri hedef alan saldırıların durdurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.


Londra'daki Başbakanlık Ofisi'nde basına kapalı gerçekleştirilen  toplantı, yaklaşık 50 dakika sürdü.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin ardından ofisten ayrılırken bir  gazetecinin görüşmeye ilişkin sorusu üzerine, "Gayet iyi geçti." yanıtını verdi.
 
Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin  Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da  katıldı.
 
BÖLGESEL GELİŞMELER ELE ALINDI
 
Dörtlü Zirve’nin ardından Başbakanlık Ofisi’nden son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ayrıldı. Zirvede Suriye’nin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığı belirtildi.
 
MERKEL'DEN AÇIKLAMA
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel de zirve sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Merkel, "Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız görüşme, bu konuları ele alabileceğimiz toplantıların her zaman iyi geçtiğini gösteriyor" dedi.
 
Yarın gerçekleştirilecek toplantıda NATO’nun geleceği ve müttefiklerin ortak stratejik çıkarları hakkında konuşulması gerektiğini söyleyen Merkel, ittifakın üyelerinin tüm farklı düşüncelerine rağmen yarın gerçekleşecek NATO Liderler Toplantısı’na iyimser bir duyguyla gideceğini ifade etti.
 
MACRON: ANLAŞMAZLIK KALKMADI
 
Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela  Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Londra'da gerçekleştirdiği Suriye  konulu Dörtlü Zirve sonrası basına açıklamalarda bulundu.
 
"(Suriye konusunda) Tüm belirsizlikler ortadan kalkmadı. Önceliğin  DEAŞ ve terör ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli."  diyen Macron, mülteciler konusunda iş birliğinin devam etmesi gerektiğini  söyledi.
 
Macron, Suriye krizinin sona ermesi için çalışmaların sürmesi  gerektiği konusunda liderler arasında bir fikir birliği olduğunun altını çizdi.
 
Zirvede Libya konusunu da görüştüklerini vurgulayan Macron, bu hususta  Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) çıkarlarını da önemsediğini dile getirdi.
 
Emmanuel Macron, "Bu toplantıdan Suriye konusunda söylediğim 3  husustaki fikir birliğini akılda tutuyorum." dedi.
 
Erdoğan ile ilişkisinin sorulması üzerine, Macron, "Onunla birebir  görüşme fırsatım oldu. Herkese saygım var. Biri hakkında saygısızlık yaptığımı  duymadınız. Herkes kendi sorumluluğunu alır. Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu  düşünüyorum. Türk halkına derin saygım var." yanıtını verdi.
 
Türkiye ile üzerinde anlaşılmayan konuların bulunduğunu aktaran  Macron, bu toplantının Suriye konusunda ilerleme kaydedilmesine neden olduğunu  vurguladı. Macron, YPG konusunda Türkiye ile anlaşmazlığın bulunduğunu  belirterek, "PKK hususunda bir belirsizlik yok. Fransa, (PKK'lıları) terörist  olarak kabul ediyor, kınıyor ve yargılıyor." ifadesini kullandı.
 
YPG'lilere işaret eden Macron, "Tamamen terörist olarak kabul  edemeyiz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan) buna katılmıyor. Bu anlaşmazlık bugün  kalkmadı." açıklamasında bulundu.
 
Macron, "Türk topraklarının güvenliği konusunda endişeliyiz. Ancak  DEAŞ ile kimin mücadele ettiğini unutmak istemiyoruz." diye konuştu.
 
ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI
 
İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan Türkiye Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı  Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın katıldığı Suriye konulu  Dörtlü Zirve'ye ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.
 
Açıklamaya göre, liderler, görüşmede ülkeleri arasındaki geniş  stratejik, ekonomik ve savunma ortaklıklarını ele alırken, bu ilişkilerin NATO  üzerinden de olmak üzere daha da derinleştirilmesinin önemini kabul etti.
 
Liderler, Suriye'de sınır ötesi de dahil olmak üzere insani erişimin  sağlanması ve Suriye'nin kuzeydoğusuna yardımların ulaştırılmasının temelini  Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılacak bir ihtiyaç değerlendirmesinin  oluşturması gerektiği konusunda mutabık kaldı.
 
Mültecilerin güvenli, gönüllü ve sürdürülebilir bir şekilde geri  dönüşlerinin koşullarını oluşturmak için çalışacaklarını ve terörün her türlüsüne  karşı mücadelenin devam etmesi gerektiğini söyleyen liderler ayrıca, İdlib dahil  Suriye'deki sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması gerektiği konusunda  anlaştı.
 
Anayasa Komitesi sürecine desteklerini yineleyen liderler, Suriye'de  acil bir ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılması çağrısı yapılan  2254 No'lu BM kararının önemine vurgu yaptı.
 
Dörtlü Zirve'ye katılan liderler, Libya'da siyasi sürecin  ilerletilmesi konusundaki desteklerini de yineleyerek, bu formattaki  toplantıların yapılması gerektiği konusunda anlaştı.
 
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BUCKİNGHAM SARAYI’NDA
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth tarafından Buckingham Sarayı'nda heyetler onuruna verilen resepsiyona katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Londra ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak eşlik ediyor.