LightSail 2, Dünyaya ilk fotoğrafları gönderdi

AA |  09 Temmuz 2019 Salı - 17:10 | Son Güncelleme : 09 07 2019 - 17:16

Planetary Society tarafından geliştirilen solar yelkenli uydu "Light Sail 2", yörüngeden çektiği ilk fotoğrafları Dünya'ya yolladı.


 Merkezi ABD'nin California eyaletinde bulunan bilim cemiyeti Planetary  Society, 25 Haziran'da uzaya gönderilen Light Sail 2 uydusunun Dünya'yla ilk  bağlantısını yaptığı ve yörüngeden çektiği fotoğrafları gönderdiğini bildirdi. Cemiyet, Light Sail 2'nin kameraları tarafından kaydedilen,  yörüngedeki gün batımı sırasında, Dünya'nın Güneş'ten gelen ışık huzmeleri  arasından silüet olarak görüldüğü bir fotoğrafı paylaştı.
Cemiyet ayrıca uydunun yörüngedeki konumunun canlı olarak izlenmesini   ve üzerindeki iki balık gözü mercekli kameranın kaydettiği görüntülere çevrimiçi  erişebilmesini sağlayacak bir internet uygulamasını hizmete sunduklarını duyurdu. Yaklaşık 5 kilogram ağırlığında ve somun ekmek büyüklüğündeki uydunun,  sonraki aşamada, alüminyum folyoya benzer hafif ve ışığı yansıtan malzemeden  yapılmış kanatlarını açıp, tıpkı bir yelkenlinin rüzgar enerjisiyle yol alması  gibi, Güneş ışınlarıyla yayılan fotonların itiş gücüyle Dünya yörüngesini  katetmesi hedefleniyor.
 
 Light Sail 2'nin dört parçadan oluşan solar kanatları açıldığında  uydu, kare şeklinde ve boks ringi genişliğinde bir solar yüzeye dönüşüyor. Proje  yöneticileri uydunun birkaç gün içinde form dönüşümünü tamamlayarak yörünge  yolcuğuna başlamasını öngörüyor.
 
Amerikalı jeofizik doktoru ve televizyon programcısı Bill Nye'ın  öncülük ettiği proje tamamen bağışçıların desteğiyle finanse edildi. İnternetten  yürütülen bağış kampanyasına 40 binden fazla kişi 1 dolardan 1 milyon dolara  kadar bağışlarla katkıda bulunmuştu.  Uydunun ilk hali "Light Sail", 2015 yılında uzaya fırlatılmış, solar  kanatların açılması ve fotonların itişiyle hareket etme özellikleri test  edilmişti.
 

ETİKETLER