Liderlik hedefine 1 yıl önce ulaştı

27 Ekim 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 27 10 2017 - 2:30

Turkcell, 3’üncü çeyrekte gelirlerini % 25 artırarak 4.6 milyar TL’ye ulaştırdı. Şirket telekomünikasyon sektöründe liderlik hedefine 1 yıl önce ulaştı. Dijital itici güç oldu.


Telekom sektörünün veri ve dijital servislerle büyüyeceği öngörüsü ve bu çerçevede yapılan yatırımlar, Turkcell’i hedeflerine beklenenden 1 yıl önce taşıdı. Üçüncü çeyrek finansal sonuçlarında yüzde 25.7 büyümeyle 4.6 milyar lira gelir açıklayan Turkcell, toplam gelirde telekomünikasyon sektörünün lideri oldu.
Yılın 9 aylık finansal rakamlarını paylaşan Turkcell Grubu, hem gelir hem de FAVÖK’te tüm zamanların en yüksek sonuçlarına ulaştı. Üçüncü çeyrekte grup bazında gelirde yüzde 25.7 büyüyen şirket, FAVÖK marjını yüzde 35.5’e taşıdı. 
Şirketin grup kârı da yıldan yıla yaklaşık dörde katlanarak 601 milyon TL olarak gerçekleşti. Turkcell Grubu yılın ilk 9 ayında 26.6 büyüme ile 13 milyar TL ciroya, yüzde 38.2 artışla 4.5 milyar TL FAVÖK’e ve yüzde 34.6 FAVÖK marjına ulaştı. 
 
Geleceği erken gördü
 
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 2015 yılında sektör liderliği için 2018 sonunu işaret ettiklerini ifade ederek, “Müşterilerimizin teveccühü sayesinde 2017 yılı bitmeden bu hedefimize ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu. Terzioğlu, şöyle devam etti: 
“Sektörü, müşterilerimizin hayatında daha fazla değer yaratan data ve dijital servislerin büyüteceğini en erken gören telekomünikasyon şirketlerinden biriyiz. Bu öngörümüzün doğruluğunun finansal sonuçlarımızla da kanıtlanması bize cesaret veriyor. Dünya çapında tüm operatör kullanıcılarına hitap eden küresel servislerimizle, müşterilerimizin hayatında daha fazla yer almaya devam edeceğiz.” 
 
Dijital operatör olduk
 
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Turkcell’in artık kendini ‘dijital operatör’ olarak tanımladığına dikkat çekerek, son 3 aylık dönemde şirketin bu alanda attığı önemli adımların altını çizdi. Terzioğlu, şunları kaydetti: “Müşterilerimizin her türlü iletişim ihtiyacını dijital servisler ve mobil internetle karşılayabildiğimiz ve tamamen mobil veri üzerine inşa ettiğimiz Lifecell markamızı Türkiye’de kullanıma sunduk. Güvenli ve kolay üye girişi ve güvenli ödeme seçenekleriyle donattığımız e-ticaret platformumuzu hayata geçirdik; e-ticaret pazarının gelişimine katkıda bulunmayı hedeflerimizin arasına aldık. Son olarak Türkiye’nin yerli arama motoru Yaani’yi sunduk. Türkiye’nin kendi verisini işleyebilen ve değere dönüştürebilen ülkeler arasında yer alması için önemli bir adım attık. Turkcell olarak yarattığımız katma değerin müşterilerimiz nezdinde gittikçe artan şekilde kabul görmesi, bu sayede Türkiye ekonomisi için de dijital alanda yeni büyüme kaynaklarının ortaya çıkması, bizi son derece memnun ediyor.” 
 
1 yılda 2.4 milyon net abone kazandı
 
Turkcell, Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde, 5 çeyrektir devam eden müşteri kazanımını sürdürdü. 473 bin mobil müşteri kazanarak 34.6 milyon aboneye ulaştı. Turkcell 1 yılda 2.4 milyon net abone kazandı. Mobil abonelerin yüzde 50’den fazlası ses, data ve Turkcell’in en az bir dijital servisini aktif olarak kullandı. Her iki mobil aboneden biri, Turkcell’in dijital servislerini de kullanmayı tercih etti. Fiber kullanıcı sayısı 39 bin artarak 1.2 milyona, TV+ kullanan müşteri oranı da fiber müşteri bazının yüzde 42.3’üne ulaştı. Mobil tarafta ARPU geçen yıla göre yüzde 11.2 artarak 32.8 TL oldu.
 
fizy’de 10 milyon yeni şarkı
 
Kaan Terzioğlu, dijital servisler dünyasındaki belli başlı gelişmeleri şöyle özetledi: 
- 4.2 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Türkiye’nin en yenilikçi anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü konuşma uygulaması BiP’e eklediğimiz yeni özellik sayesinde kullanıcılar 6 kişiye kadar aynı anda görüntülü görüşme yapıyor. 
- BiP üzerinden ödeme altyapı sisteminin de hayata geçmesiyle bilinmeyen numara sorgulama gibi ücretli servisler de sunuluyor. 
- Türkiye’nin en çok bilinen ve kullanılan yerli dijital müzik platformu fizy’e bu çeyrekte 10 milyon yeni şarkı ekleyerek içerik zenginleştirdik. Uygulamanın indirilme sayısı 12.4 milyona, dinlenen şarkı sayısı da günde ortalama 8 milyona ulaştı. 
- Dijital yayıncılıkta en popüler platform olan Dergilik üzerinden geçtiğimiz çeyrekte günde 
120 bin dergi ve gazete okundu. Artan yayın sayısıyla her geçen gün daha büyük bir kitleye ulaşan Dergilik’te 335 dergi ve 
16 gazete yer alıyor.