Libya ordusu Trablus'un güneyinde önemli noktaları ele geçirdi

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 16:37 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 16:37

Libya ordusu, başkent Trablus'un güneyinde ilerleme kaydedildiğini ve ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin kontrolündeki önemli yerlerin ele geçirildiğini açıkladı.


Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden  yapılan açıklamaya göre, orduya bağlı güçler, Trablus'un güneyindeki Selahaddin  ve El-Meşru ekseninde ilerleme sağladı. Ordu güçleri, bölgede bazı önemli  noktaları Hafter milislerinden geri aldı.
 
Orduya ait Savaş Medya Ofisinin sosyal medya hesabından yapılan  açıklamada da hükümet güçlerinin Selahaddin'deki pasaport dairesi binasının  tamamında ve Selahaddin eksenindeki El-Tekbali Kampı'nda kontrolü sağladığı  belirtildi.
 
Libya ordusu 18 Mayıs'ta stratejik Vatiyye Askeri Hava Üssü’nde  kontrolü sağladıktan sonra bölgedeki kasabaları da Hafter milislerinin elinden  kurtarmaya başlamıştı.
 
Trablus'un güneyindeki Esabia kentinde dün kontrolü sağlayan Libya  ordusu, son 72 saat içinde aralarında Tunus sınırı yakınlarındaki Bedr ve Tici  beldelerinin de yer aldığı üç beldeyi milislerden temizlediğini duyurmuştu.
 
Terhune kentine uzanan ikmal hattı üzerindeki Mizde beldesinin yerel  konseyi ve kentin önde gelenleri, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, "Fayiz  es-Serrac başkanlığındaki meşru hükümete ve Libya ordusunun Hafter milislerine  karşı yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonuna destek verdiklerini" bildirmişti.