Libya ordusu Terhune kentine üç noktadan operasyon başlattı

AA |  03 Haziran 2020 Çarşamba - 15:27 | Son Güncelleme : 03 06 2020 - 15:55

Libya ordusu, başkent Trablus'un güneydoğusunda bulunan Terhune kentine üç noktadan operasyon başlattı.


Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa  el-Mecai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin doğusundaki gayrimeşru  silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislere yönelik operasyonların  tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.
 
Ordu birliklerinin bir saat önce, Libya'nın batısında Hafter  milislerinin işgalindeki son kent olan Terhune'yi ele geçirmek için üç ayrı  yönden operasyon başlattığını aktaran Mecai, Karabulli kasabasının bulunduğu  bölgede çatışmaların sürdüğünü kaydetti.
 
Libya ordusu, bugün başkent Trablus’un güneyindeki Trablus  Uluslararası Havaalanını Hafter milislerinden geri almak için operasyon  başlattığını duyurmuştu.
 
Ne olmuştu?
Libya hükümet güçleri, 13 Nisan'da ülkenin batısındaki 8 yerleşim  yerinden Hafter milislerini çıkartarak, yaklaşık 3 bin kilometre karelik alanı  milislerden temizlediklerini duyurmuş, ardından 18 Nisan'da Terhune'ye operasyon  başlatmıştı.
 
Terhune kırsalında belli bir noktalaya kadar ilerledikten sonra geri  çekilen Libya ordusu, 18 Mayıs'ta Trablus'un güneybatısındaki stratejik Vatiyye  Askeri Hava Üssü'nde tamamen kontrolü sağlamıştı.
 
Ordu birlikleri, 22-24 Mayıs'ta başkentin güneyinde aralarında Yermük,  Hamza ve Tikbali askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden  arındırarak güneye doğru ilerlemeyişini sürdürmüştü.