Libya Ordusu, stratejik Yermuk Askeri Kampı çevresinde kontrolü sağladı

AA |  02 Haziran 2020 Salı - 16:20 | Son Güncelleme : 02 06 2020 - 16:20

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerle girilen çatışmalarda, stratejik Yermuk Askeri Kampı çevresindeki bazı noktaları güvenli hale getirdiğini ve Trablus Havalimanı'na doğru ilerlediği duyurdu.


Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu basın sözcüsü  Mustafa El-Mec'i, AA'ya yaptığı açıklamada, Libya ordusunun başkent Trablus'un  güneyindeki Hallatat mevkisini kontrol altına almasının ardından Yermuk Askeri  Kampı çevresinde güvenliği sağladığını kaydetti.  
 
El-Mec'i, ordu birliklerinin başkent Trablus'un güneyindeki Trablus  Uluslararası Havalimanı çevresindeki Remle bölgesinde "önemli ilerleme  kaydettiğini ve bölgede konuşlanmaya başladığını" belirtti. 
 
Orduya bağlı hava unsurlarının Hafter milislerine karşı hava  operasyonları düzenlediğini hatırlatan El-Mec'i, Trablus'un 50 kilometre  güneyindeki Esabia ve 100 kilometre güneyindeki Giryan kentlerinde milislerin  hedef alındığı aktardı.  
 
Sözcü El-Mec'i ayrıca, Libya ordusu saflarındaki 7 askeri, Birleşik  Arap Emirlikleri (BAE) yapımı silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırılarında  kaybettiklerini açıkladı.  
 
Başkentin güneyindeki bölgelerde şiddetli çatışmalar devam ediyor
BM nezdinde meşru Libya hükümetine bağlı Libya ordusu ile darbeci  Halife Hafter'e bağlı milisler arasında, Trablus Havalimanı çevresinin de dahil  olduğu başkent Trablus'un güneyindeki bölgelerde şiddetli çatışmalar devam  ediyor.
 
Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok  askeri başarıya imza atmış, son olarak 25 Mayıs'ta başkentin güneyinde aralarında  Hamza, Yermuk, Es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi  milislerden arındırmıştı.
 
Başkentin güneyindeki bazı noktalardan geri çekilen Hafter  milislerinin, yerleşim bölgelerindeki konut ve yollara çok sayıda patlayıcı  tuzakladığı ortaya çıkmıştı.
 
Ordu birlikleri, pazar günü Trablus Havalimanı'na doğru ilerleyişe  geçmiş, havalimanı çevresindeki bazı bölgeleri milislerden arındırmıştı.
 
Hafter'e bağlı milisler, 4 Nisan 2019'da başkenti ele geçirmek için  saldırı başlatmış ve ülkeyi şiddet sarmalına sürüklemişti. Bu süre zarfında pek  çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti. Hafter  milisleri, 6 Nisan 2019'da başkentteki havalimanını işgal etmişti.