Libya ordusu: Sirte ve Cufra'yı paralı askerlerden temizlemek zorunluluk oldu

AA |  28 Haziran 2020 Pazar - 0:18 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 0:18

Kununu, Libya ordusu tarafından yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu basın birimi tarafından yayımlanan yazılı açıklamasında, "Başkent Trablus'tan ve Terhune'den çıkarılan suç unsurları ve Rus paralı askerlerinin odak noktası haline gelen Sirte, ülkemizde barış ve güvenlik bakımından en tehlikeli yer haline geldi." ifadesini kullandı.


Wagner paralı askerlerinin, Cufra üssü ve havaalanını güneydeki petrol  sahalarını kontrol altına almak için bir komuta merkezine dönüştürdüğünü aktaran  Kununu, şunları kaydetti:
"Sirte ve Cufra'nın, Rus paralı askerlerinden ve suç unsurlarından  temizlenmesi her zamankinden daha zorunlu hale geldi. Barış yaparak ya da silah  gücüyle bu kentleri kurtarmaya kararlıyız."
 
İsmini vermediği Arap ve yabancı ülkeleri, söz konusu paralı askerleri  desteklemekle ve bulundukları mekanları "kırmızı çizgi" olarak niteleyerek onları  korumakla suçlayan Kununu, "Paralı askerlerin Sirte ve Cufra'yı işgal ettiği ve  Libyalıların ekmek kapısı olan petrol sahalarını ele geçirdikleri bir zamanda  ateşkesten bahsedilmesi kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.
 
Libya Ulusal Petrol Kurumu, cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin  güneyindeki yüksek kapasiteye sahip ancak üretimin durmuş vaziyette olduğu Şerara  Petrol Sahası'na Rus ve diğer uyruklardan yabancı paralı askerlerin girdiğini  duyurmuştu.
 
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 20 Haziran'da Libya sınırı  yakınlarındaki Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında, "Mısır ordusunun,  gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği"  mesajını vermişti.
 
Libya'daki kabileleri ve aşiretleri eğitip silahlandıracaklarını  belirten Sisi, "Sirte ve Cufra kırmızı çizgidir. Libya'yı Libyalılardan başkası  savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız. Sınırlarımız içinde  veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için  hazırlıklı olun." demişti.
 

ETİKETLER

Libya sirte cufra wagner