Libya ordusu, 72 saatte üç beldeyi milislerden kurtardı

AA |  21 Mayıs 2020 Perşembe - 21:16 | Son Güncelleme : 21 05 2020 - 21:16

Esabia beldesiyle birlikte son 72 saatte 3 belde kurtaran Libya ordusu, Halife Hafter'e bağlı milislerin harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune şehrine uzanan destek hattı üzerindeki Mizde'ye doğru ilerleyeceklerini duyurdu.


Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa  el-Mecai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ordu birliklerinin bugün başkentin  güneyindeki Esabia beldesinde kontrolü sağlamasının ardından bu beldenin  güneyinde, başkente 180 kilometre mesafedeki Mizde'ye doğru devam edeceklerini  belirtti.
 
Ordu birliklerinin Mizde kentine yakın olduğunu ifade eden Mecai,  burada kontrolün sağlanması durumunda Hafter'e bağlı milislerin başkente yönelik  saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentine  lojistik hattın kesileceğini vurguladı.
 
Bugün başkentin güneyindeki Esabia kentinde kontrolü sağlayan Libya  ordusu, son 72 saat içinde aralarında Tunus sınırı yakınlarındaki Bedr ve Tici  beldelerinin de yer aldığı üç beldeyi milislerden temizledi.
 
Terhune kentine uzanan ikmal hattı üzerindeki Mizde beldesinin yerel  konseyi ve kentin önde gelenleri, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, "Fayiz  es-Serrac başkanlığındaki meşru hükümete ve Libya ordusunun Hafter milislerine  karşı yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonuna destek verdiklerini" duyurmuştu.
 
Libya ordusu, son dönemde Halife Hafter'e bağlı milislere karşı çok  sayıda askeri başarıya imza atarken, Libya hükümeti de siyasi etki alanını  genişletti.