Libya'dan ilk mesaj: Hafter'le masaya oturmayacağız

20 Ocak 2020 Pazartesi - 17:08 | Son Güncelleme : 20 01 2020 - 17:12

Dünyanın tanıdığı Başbakan Sarrac, savaş ağası General Hafter'den gelen limanların yeniden açılması karşılığında petrol gelirlerinin yeniden dağıtılması talebini de reddetti.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler, Ayn Zara, Selahaddin ve Remle cephelerinde havan ve roket atışıyla ateşkesi ihlal etti.


Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından tanınan Libya Başbakanı Fayez el Sarrac, Berlin'deki zirvenin ardından ilk değerlendirmesini yaptı.
 
Türkiye'nin desteklediği Sarrac, "Berlin Zirvesi'nde yapılan ateşkes ve siyasi görüşmeler çağrısına saygılı olacağız ancak Haftar ile yeniden masaya oturmayacağız" dedi.
 
Savaş ağası General Halife Hafter'den gelen limanların yeniden açılması karşılığında petrol gelirlerinin yeniden dağıtılması talebini reddeden Sarrac, şöyle devam etti:
 
"Yabancı güçlerin petrol limanlarını kısa sürede açılmaları için Hafter üzerinde baskı yaratmalarını umuyorum. Eğer Hafter'in petrol blokajı devam ederse Libya feklaket durum ile karşı karşıya gelir."
 
Libya'da Hafter milisleri başkent Trablus çevresinde ateşkesi ihlal ediyor
 
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahı güçlerin lideri  Halife Hafter'e bağlı milisler, Ayn Zara, Selahaddin ve Remle cephelerinde havan  ve roket atışıyla ateşkesi ihlal etti. 
 
Libyalı taraflar Berlin Konferansı'nda sahadaki ateşkese bağlı  kalacakları vaadinde bulunsa da başkent Trablus çevresinden patlama sesleri  gelmeye devam ediyor.
 
Uluslararası meşruiyete sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı  güçlerin yürüttüğü Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) Operasyonu Sözcüsü Abdulmalik  el-Medeni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hafter milislerinin başkentin  güneyindeki Ayn Zara, Selahaddin ve Remle cephelerinde rastgele havan ve roket  atışı yaparak ateşkesi ihlal ettiğini söyledi.
 
Libya'daki taraflar ve uluslararası toplum, pazar günü Almanya'nın  başkenti Berlin'de toplanırken Halife Hafter'e bağlı milisler, aynı şekilde  Hallatat bölgesinde havan atışıyla ateşkesi ihlal etmişti.
 
Hafter milislerinin havan saldırısında petrol tankerleri isabet almış,  yangın çıkmış ve başkent semalarında siyah dumanlar yükselmişti.
 
Hafter milisleri dün gece Berlin Konferansı'nın ardından da başkentin  Selahaddin bölgesine havan saldırısı düzenleyerek ateşkesi ihlal etmişti.