Libya'da Kaddafi yanlılarından, Hafter ile ayrılık mesajı

AA |  21 Mayıs 2020 Perşembe - 18:45 | Son Güncelleme : 21 05 2020 - 18:45

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi yanlısı "Cemahiriye" televizyonu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile iş birliğini sonlandırmanın işaretlerini vererek, Hafter'i "emirlerini dışarıdan alan ve dış güçlerin planlarını Libya'da uygulayan birisi" olmakla suçladı.


Kaddafi yanlısı Cemahiriye TV'nin, bir milyondan fazla takipçisi  bulunan resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Hafter'e ülkedeki  mevcut çatışma ortamından dolayı tepki gösterildi.
 
Açıklamada, "Gerçek komutanlar savaş alanında çarpışmalı binlerce  kilometre ötedeki lüks evlerinden sıradan halkın kanı pahasına ticari ve siyasi  anlaşmalarla uğraşmamalı." ifadeleri kullanıldı.
 
Kaddafi yanlılarının ülke içinde Hafter ile iş birliğinin sona  ermesine işaret edilen açıklamada, "Vatiyye Üssü'nün düştüğünü yeni duyan, bir  buçuk yıldır hiçbir cepheyi ziyaret etmemiş sanal bir komutanlığın parçası  olmayacağız." ifadelerine yer verildi.
 
Hafter'i "emirlerini dışarıdan almak ve dış güçlerin planlarının  Libya'daki uygulayıcısı olmakla" itham eden Cemahiriye TV, Hafter'in Libya  içindeki "taktiksel çekilmelerinin ve ateşkeslerin yurt dışından gelen emirler  doğrultusunda gerçekleştiğine, Hafter'in bunları uygulamak mecburiyetinde  kaldığına" dikkati çekti.
 
Kanalın açıklamasında, Trablus'a yönelik saldırısında Hafter'in zafere  saatler kaldığı yönündeki açıklamaları, kendisini devlet başkanı ilan ettiği  beyanları ve sözde ateşkes ilanları "hayali" şeklinde nitelenerek, "Libya'da  cephe hattında kalanların siyasi bir rolü hak edebileceği" savunuldu.
 
Libya'yı 42 yıl otoriter biçimde yöneten Muammer Kaddafi, Arap Baharı  isimli süreçte NATO'nun askeri müdahelesiyle devrilmişti.
 
Kaddafi'nin doğum yeri Sirte kenti, ocak ayında kent içindeki Medhali  Selefi bir grubun taraf değiştirmesi ve Kaddafi yanlılarının Hafter tarafına  geçmesiyle, Hafter milislerinin eline geçmişti. Libya'daki meşru hükümet güçleri  kentten çekilmek zorunda kalmıştı.
 
Libya'daki hükümet ve ordu, başkenti ele geçirmek için bir yıl önce  saldırı başlatan Hafter milislerine karşı ülkenin batısında birçok askeri başarı  elde etmiş, bu başarılara eş zamanlı olarak ülke içindeki siyasi nüfuz alanını da  genişletmişti.