• »
  • Eğitim Haberleri »
  • LGS başvuru kılavuzu 2020 yayımlandı! MEB 2020 LGS başvuruları ne zaman? LGS kayıtları ne zaman başlıyor, nereden yapılacak?

LGS başvuru kılavuzu 2020 yayımlandı! MEB 2020 LGS başvuruları ne zaman? LGS kayıtları ne zaman başlıyor, nereden yapılacak?

03 Nisan 2020 Cuma - 18:10 | Son Güncelleme : 03 04 2020 - 18:10

Milli Eğitim Bakanlığınca, geçtiğimiz günlerde LGS kapsamında çıkacak örnek sorular açıklandı. Bakan Ziya Selçuk 2020 LGS takviminde bir değişiklik olmayacağını sadece 8.sınıf 2.dönem konularından öğrencilerin muaf olacağını açıkladı. LGS örnek soru kitapçığının açıklanmasının ardından, gözler LGS başvuru kılavuzuna çevrilmişken bugün LGS başvuru kılavuzu yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 7 Haziran'da yapılacak merkezi sınava ilişkin başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı. MEB 2020 LGS başvuruları ne zaman?


LGS  2020 konuları ve soru dağılımları geçtiğimiz Çarşamba günü MEB tarafından açıklanmıştı. Bakan Yardımcısı Mahmut Özer de 2020 LGS  Kılavuzunun 3 Nisan 2020 cuma günü açıklanacağını açıklamıştı ve öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği LGS başvuru kılavuzu nihayet yayımlandı. LGS kapsamındaki merkezi sınav, 8'inci sınıf birinci dönem müfredat ve kazanımlarından yapılacak.

LGS başvuruları, yurt dışında e-Okul'a kayıtlı olmayan okullardakiler hariç tüm 8. sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından merkezi yapılacak.

SINAV SONUÇLARI 1 TEMMUZ'DA AÇIKLANACAK

LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavın sonuçları, 1 Temmuz'da "https://www.meb.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek.

 
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi  (LGS) kapsamında 7 Haziran'da yapılacak merkezi sınav için başvuru ve uygulama  kılavuzu yayımlandı. 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda sınavla öğrenci alacak  ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzu,  Bakanlığın "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı.
 
Kılavuzda listesi ve kontenjanları verilen merkezi sınavla öğrenci  alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu  liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan  ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili  usul ve esaslar yer aldı.
  
Buna göre, LGS kapsamında 7 Haziran'da yapılacak merkezi sınav  başvuruları, yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim  gören öğrenciler hariç tüm 8'inci sınıf öğrencileri için Bakanlık tarafından  merkezi olarak gerçekleştirilecek.
 
 Öğrencilerin başvurusu için ayrıca işlem yapılması gerekmeyecek
 
 Bakanlık tarafından başvurusu gerçekleştirilecek öğrencilerin sınav  başvurusu için ayrıca bir işlem yapılmayacak.
 
Başvurusu Bakanlık tarafından gerçekleştirilecek olan öğrenciler,  isterlerse sınava girecek, sınava katılma zorunluluğu bulunmayacak.
 
Öğrencilerin fotoğraflı sınav giriş belgesi, 28 Mayıs'tan itibaren  elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek  onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.
 
LGS'de değişiklik yok
 
2020 LGS'de sınav, oturumlar, sınav süreleri ve soru sayısı ve ders  dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı.
 
Tek değişiklik soruların sorulacağı müfredat ve kazanımlar kısmında  oldu. Bu kapsamda sınav, 2019-2020 öğretim yılında 8'inci sınıfın birinci  döneminde uygulanan öğretim programları esas alınarak yapılacak.
 
Sınav, iki oturum halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan  seçmeli 90 soru sorulacak. Türkiye saatiyle birinci oturum saat 09.30'da ve  ikinci oturum saat 11.30'da başlayacak.
 
   
Birinci oturumda 8'inci sınıf Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve  Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil, ikinci oturumda da  matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.
 
Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru  ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine  ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının  üçte biri çıkarılarak bulunacak.
 
Sınav sonuçları, 1 Temmuz'da "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan  edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi, posta yoluyla gönderilmeyecek.
 
Sınavlı okul kontenjanı 213 bin 128
 
Kılavuz ekinde merkezi sınavla öğrenci alacak Anadolu liseleri, fen  liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu  teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da  açıklandı. Buna göre, Türkiye genelinde bin 856 liseye merkezi sınavla öğrenci  yerleştirilecek.
 
Bu kapsamda, geçen yıl sınavla öğrenci alan okulların 139 bin 120 olan    kapasitesi, bu yıl yaklaşık yüzde 53 artırılarak 213 bin 128 oldu. Bu yıl,  Anadolu liselerine  71 bin 494, fen liselerine 46 bin 710, sosyal bilimler  liselerine 12 bin 846, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 8, mesleki ve teknik  Anadolu liselerine de 40 bin 70 kontenjan ayrıldı.
 
 Öte yandan, her ilde sınavla öğrenci alan en az bir Anadolu lisesi  bulunuyor.