LGS 4. nakil başvurusu nasıl yapılır? LGS nakil sonucu sorgulama

05 Eylül 2018 Çarşamba - 13:36 | Son Güncelleme : 05 09 2018 - 13:36

LGS 3. nakil başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından sorgulama işlemleri de başladı. Peki LGS 4. nakil başvuruları nasıl yapılır? MEB üzerinden LGS nakil işlemlerinin nasıl yapıldığına ilişin bilgileri haberimizde derledik.


LGS 4. nakil başvuruları 3 Eylül itibariyle başladı ve 6 Eylül'de yani yarın sona erecek. MEB üzerinden LGS nakil başvurusu yapabilir ve sorgulayabilirsiniz.

 
 
LGS NAKİL İŞLEMLERİ İÇİN TARİHLER
 
3 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 3. Nakil sonuçlarının açıklanması
 
3-6 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması 
8 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 4. Nakil sonuçlarının açıklanması
 
MERKEZİ YERLEŞTİRME NEDİR?
 
Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılır. Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezî Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır. 
 
YEREL YERLEŞTİRME NEDİR?
 
Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine göre değerlendirilerek yapılacaktır. Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.