LGS 1. nakil tercih başvuruları için yarın son gün! E-okul LGS nakil başvurusu

09 Ağustos 2018 Perşembe - 12:20 | Son Güncelleme : 09 08 2018 - 12:20

LGS 1. nakil tercih başvuruları için yarın son gün. Binlerce kişi e-okul sistemi üzerinden LGS nakil başvurusunun nasıl yapıldığını merak ediyor. İşte gündemde sıkça araştırılan LGS nakil başvurularına ilişkin tüm bilgiler...


LGS 1. nakil tercih başvuruları hakkında merak edilen tüm bilgiler haberimizde yer alıyor. 6 Ağustos'ta başlayan LGS 1. nakil tercih başvurusu yarın sona erecek. İşte tüm detaylar...

LGS NAKİL KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Millî Eğitim Bakanlığınca yayımlanan "Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu"na göre, yerel yerleştirmeye esas nakilde, öğrencilerin "mezun oldukları okulda geçirdikleri dönem sayısı"na bakılmayacak. Yerel yerleştirmeye esas nakil sırasıyla, ortaöğretim kayıt alanı, ortaokul başarı puanı (OBP), devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacak.
 
Buna göre, 8´inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen veya yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek.
 
Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunlu olacak. 
 
SEÇME ZORUNLULUĞU OLMAYACAK
 
İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, nakil döneminde, kayıt alanından okul seçme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, ilk tercihi kayıt alanından olmak kaydıyla en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek.

 

Öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak. Yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 5´er okul tercihi yapılabilecek.
 
LGS TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ
 
6-10 Ağustos 2018 / Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih başvurularının alınması
 
13 Ağustos 2018 / Yerleştirmeye Esas 1. Nakil sonuçlarının açıklanması
 
13-17 Ağustos 2018 / Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih başvurularının alınması
 
19 Ağustos 2018 / Yerleştirmeye Esas 2. Nakil sonuçlarının açıklanması
 
27-31 Ağustos 2018 / Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih başvurularının alınması
 
3 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 3. Nakil sonuçlarının açıklanması
 
3-6 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
 
8 Eylül 2018 / Yerleştirmeye Esas 4. Nakil sonuçlarının açıklanması