Leyla’yı aç bırakıp ölüme terk etmişler!

04 Temmuz 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 04 07 2018 - 2:30

Ağrı’da kaybolan 4 yaşındaki Leyla’nın cansız bedeni, 18 gün sonra bulundu. Küçük kızı kaçıran canilerin korkudan onu sakladıkları yere gidemediği bu yüzden de Leyla’nın açlıktan hayatını kaybettiği tahmin ediliyor


18 gün boyunca tüm Türkiye’nin aradığı 4 yaşındaki Leyla’dan maalesef önceki gece kötü haber geldi. Ağrı’da, Ramazan Bayramı’nın 1’inci günü, ailesiyle geldiği dedesinin köyü Bezirhane’de kaybolan Leyla Aydemir’in cansız bedeni, köye 3 kilometre uzaklıktaki dere yatağında bulundu. Ağrı Valisi Süleyman Elban’ın küçük kızın ölümüyle ilgili yaptığı açıklamalar, yürekleri dağladı. Olayla ilgili soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü söyleyen Vali Elban, şu bilgileri verdi:

2-3 gün önce bırakılmış

Yapılan otopsi ve değerlendirmeler neticesinde, yavrumuzun yaklaşık kaybolduktan sonra 8-10 gün içinde ölmüş olduğu sonucunu varıldı. Ölüm hadisesinden sonra da bulunduğu güne kadar beklediği bir yerde ve dün bulunduğu tarihten de 2-3 gün içerisinde derede suyun içine bırakılmış olduğu yönünde otopsi raporunda tespitler mevcut. Ölüm nedeni çocuğun aç bırakılması. Açlık nedeniyle ölmüş.

Darp, yaralama izi yok

Çocuğun cesedinde herhangi bir darp izi, yaralama izi mevcut değil; yine o süre zarfında kuş ya da vahşi hayvan tarafından zarar verilme söz konusu değil. İlk ceset alındığında üzerinde görülen kırmızı izlerin güneş yanığı olduğu tespit edildi. Çocukla ilgili herhangi bir istismar ya da tecavüz emaresi de yoktur. Bu sabaha karşı yavrumuzu otopsi tamamlandı, aile de buranın gelenekleri gereği bekletilmeden defnedilme talebinde bulundu. Cenaze sabah 05.00 itibarıyla teslim edildi ve erken saatlerde de aile ve köylüler yavrunun cenazesini defnettiler. İnşallah bu son kaybolan yavrumuz olur, diye temenni ediyorum.

Kaybolmadı, kaçırıldı

Bir gazetecinin “Leyla kaçırıldı mı, kayıp mı oldu?” sorusu üzerine “Kaçırıldı” diyen Vali Elban, olay yerinin, daha önce AFAD ekipleri ve balık adamlar tarafından defalarca bakılan bölge olduğunu söyledi. Elban, “Drone ile havadan görüntüleri alındı. Adli Tıp raporuna göre birkaç gün içerisinde oraya bırakıldığı tahmin ediliyor. Şu an için adli tatbikat devam ediyor. Bölgeye ot biçmeye giden bir köylü görüyor” dedi.

Tecavüz bulgusu yok

Kaçırıldıktan sonra bölgede alınan güvenlik önlemleri nedeniyle Leyla Aydemir’in köyde konulduğu yere gidilemediği üzerinde durulurken, günlerce yemek ve süt verilmeyen küçük kızın açlıktan hayatını kaybettiği belirlendi. Küçük Leyla’nın öldüğünü fark eden kişi ya da kişiler, sakladıkları yerden cansız bedeni alıp, dere yatağına attığı üzerinde duruluyor. Yüz üstü su içerisine atılan Leyla Aydemir’in kalça kısmında güneş yanığı oluştuğu tespit edildi. Tecavüz bulgusu çıkmayan Leyla Aydemir’in vücudundan alınan örnekler incelemeye alındı.

‘Medyum’ bırakıldı

Leyla’nın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin Osmaniye’den Bezirhane köyüne gelen ve ‘medyum’ olduğunu iddia eden kadın olduğu ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan kadının köye gelip, Leyla’nın ailesine “Kızınız burada, şurada” diyerek, yer gösterdiği öne sürüldü. Ancak gözaltına alınan kadın savcılık sorgusunun ardından bırakıldı.

Mavi boncuğu boynundaydı

Görgü tanıklarının anlattıklarına göre bulunduğunda Leyla’nın üzerinde sadece fotoğraflarda boynunda takılı olan mavi boncuklu kolyesi vardı.

Cennete uğurlandı

Küçük Leyla’nın cenazesi, dün sabah erken saatlerde gözyaşları arasında Bezirhane köyünde toprağa verildi. Köyde cenazeyi karşılayan yakınları, gözyaşlarına boğuldu. Ardından cenaze, kaybolduğu merkeze 15 kilometre uzaklıktaki dedesi Zeki Aydemir’in yaşadığı Bezirhane köyüne götürüldü. Burada sabahın erken saatlerinde, minik Leyla’nın cenazesi gözyaşları ve ağıtlarla son yolculuğuna uğurlandı. Baba Nihat Aydemir’in bugün öğle yapılması planlanan cenaze için tören istemediğini belirtmesi üzerine, Leyla Aydemir’in sabah defnedildiği belirtildi.

 

‘Kızıma süt verin’ diye yalvarmıştı

Anne Şükran Aydemir, kızının sütten başka bir şey yiyip içmediğini, kaçıranların süt vermesini istemişti.

Eylül’ün babasından başsağlığı telefonu

Ankara’nın Polatlı ilçesinde kaybolduktan 7 gün sonra cinayete kurban gittiği ortaya çıkan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın babası İbrahim Yağlıkara, Leyla’nın babası Nihat Aydemir’i arayarak başsağlığı diledi. Baba Yağlıkara, “Canımız yanıyor. İdam cezası istiyoruz” dedi.

Kendi acılarını unuttular

Mardin’de 3 yıldır kendisinden haber alınamayan Ecrin Tunç’un (5) babası Bekir Tunç da “Biz kendi acımızı unuttuk, Leyla ve Eylül’e ağlıyoruz. İki gündür yemek yiyemiyoruz. Allah bunu yaşayan ailelere sabır versin. Çok zor bir durum. Biz yaşananları izlerken kendi acımızı unuttuk” dedi.

TECAVÜZ YOK!

Eylül’ün katili cep sinyaline takıldı!

ANKARA Polatlı’da 22 Haziran’da kaybolan ve 29 Haziran’da Yüzükbaşı Yolu mevkisinde bir elektrik direğinin dibinde gömülü bulunan Eylül Yağlıkara soruşturmasında yeni detaylar ortaya çıktı. Buna göre, görgü tanığı çobanın verdiği bilgideki katil zanlısı Uğur Koçyiğit’i gördüğü saat ile mevki, zanlının cep telefonu sinyalleriyle eşleşti.

Çukurdan gelen kan kokusu

Arama çalışmalarında kullanılan iz takip ve kadavra köpeklerinin, köstebek çukurundan yayılan kokuya tepki vermesi üzerine, küçük kızın cansız bedenine ulaşıldı. Ayrıca Eylül’ün cesedinin bulunduğu bölgenin yakınında, şüphelinin aracına ait lastik izine de rastlandı. Bu arada, Eylül’e yapılan ön otopside, vücudunda bir kırık olmadığı, ayrıca cinsel istismar bulgusuna rastlanılmadığı öğrenildi.

DÖRT ÇOCUK DAHA KAYIP

Eylül ile Leyla’nın yanı sıra 3 kayıp çocuk için daha seferber olduk. Hatay’ın Hassa ilçesinde, 1 Temmuz’da amcasıyla kaynaktan içme suyu almaya gittiği Amanos Dağları eteklerinde kaybolan, konuşma engelli Ufuk Tatar’ı (6) arama çalışmaları, 3’üncü günde dağdan köye kaydırıldı. Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Güleçler köyünde dün odun toplamak için eşekle yakındaki ormanlık ve dağlık alana giden zihinsel engelli 15 yaşındaki Salih Oral’dan haber alınamıyor. Diyarbakır Silvan ilçesinde üç gün önce hayvan otlatmak için meraya gittikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan 14 yaşındaki Yusuf Yılmaz’ı arama çalışmaları sabahın ilk ışıklarıyla yeniden başladı.

Son kayıp Tire’den

Öte yandan İzmir’in Tire ilçesinde kayıp olduğu bildirilen 1.5 yaşındaki Rüya Çelik ile anneannesini bulmak için arama çalışması başlatıldı. Tire’ye bağlı kırsal Derebaşı Mahallesi’nde dün sabah evden çıkan Fatma Yenigün ile torunu 1.5 yaşındaki Rüya Çelik’ten bir daha haber alınamadı. Anneanne Yenigün’ün dönmemesi üzerine her yeri arayan Hakan Çelik ve eşi Derya Çelik ile yakınları, bulamayınca jandarmadan yardım istedi. Jandarma ve Afet ve AFAD ekipleri bölgede arama çalışması başlattı. Arama çalışmaları için bölgeye komandolar da gönderildi.

 

 

 

ETİKETLER

Ağrı Leyla