Lavrov: Rusya Suriye'de terör tehdidinin önlenmesi için adım atılmasından yana

AA |  21 Ekim 2019 Pazartesi - 14:55 | Son Güncelleme : 21 10 2019 - 14:55

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Suriye topraklarından Türkiye ve diğer ülkelere karşı tehdit gelmemesi için adımlar atılmasından yana olduğunu söyledi.


Lavrov, Bulgaristanlı mevkidaşı Ekaterina Zaharieva ile görüşmesinden  sonra ortak basın toplantısında gazetecilerin Suriye’nin kuzeyindeki durum ile  ilgili sorularını cevapladı.
 
Rusya'nın Suriye topraklarından Türkiye ve diğer ülkelere karşı tehdit  gelmemesi için adımlar atılmasından yana olduğunu belirten Lavrov, "Bizim  pozisyonumuz, Suriye topraklarından Türkiye ve diğer ülkelere karşı tehdit  gelmemesi ve Suriye topraklarında yasa dışı silahlı örgütlerin bulunmaması için  tüm Kürt yapılanmalarının Suriye anayasasında ve yasalarında yer alması gerekir.  Kürtler ile Şam arasında diyaloğun sağlanması gerekiyor. Bu diyaloğu teşvik  etmeye hazırız. İki taraf da Rusya'nın bu konuda yardımcı olmasına ilgi  gösterdi." dedi.
 
Lavrov ayrıca, "Elbette Türkiye ile Suriye yönetimi arasında da  diyaloğun sağlanması gerekiyor. Burada da yardımcı rol oynamaya, doğrudan  temasları teşvik etmeye hazırız." şeklinde konuştu.
 
Türkiye ile Suriye arasındaki Adana Mutabakatı'nda değişiklik  yapılması hususunu destekleyeceklerini dile getiren Lavrov şunları dile getirdi:
 
"Elbette Ankara ile Şam arasındaki diyaloğun 1998 yılındaki Adana  Mutabakatı'na dayanması gerekiyor. Bu, kısa bir süre önce her iki tarafın da son  gelişmeler çerçevesinde kabul ettiği uluslararası yasal çerçevedir. Eğer  taraflar, temaslar sırasında, bu anlaşmayı açıklığa kavuşturmak veya değiştirmek  isteyecekse bu onların kararı olacaktır. Elbette biz bunu kabul eder,  destekleriz."
 
Lavrov, Türk ve Suriyeli yetkililerinin Soçi'de görüşme yapması  yönünde bir plan olmadığını söyledi.
 
 "TürkAkım'ın ikinci hattı 2020'de tamamlanacak"
 
Lavrov, TürkAkım doğal gaz boru hattı projesinin ikinci hattı için  Bulgaristan'ın altyapı çalışmalarını başlattığını belirterek, "Çalışmalar takvim  doğrultusunda ilerliyor ve 2020'de tamamlanacak. TürkAkım Bulgaristan'ın doğal  gaz ithalatını çeşitlendirecek." şeklinde konuştu.
 
Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru  hattı, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan  oluşacak.
 
TürkAkım'ın Avrupa pazarı için planlanan 15,75 milyar metreküplük  kapasitesinin 3,5 milyar metreküplük kısmının Bulgaristan tarafından ithal  edilmesi öngörülüyor.
 

ETİKETLER