KYK yurt kayıtları için tarih belli oldu! Burs başvuruları ne zaman başlayacak?

30 Ağustos 2018 Perşembe - 11:48 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 11:48

KYK yurt kayıtlarının başlayacağı tarih belli oldu. Öğrencileri yakından ilgilendiren KYK konusuna dair bilgiler haberimizde yer alıyor. Peki burs başvuruları ne zaman başlayacak? İşte yanıtları...


KYK yurt kayıtları için tarih verildi. Milyonlarca öğrencinin merak ettiği KYK yurt kayıtları ne zaman başlayacak? KYK burs başvuruları hangi tarihte alınacak? İşte tüm detaylar...

KYK YURT KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
 
KYK yurt kayıtları üniversite kayıtları ile aynı günde, 3 Eylül'de başlayacak.
 
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, yurtlara başvuru ve kayıt işlemlerinin Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları doğrultusunda öğrenci yerleştirme takvimine uyumlu şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.
 
Bakan Yardımcısı Aksu, öğrencilere en iyi hizmetin verilebilmesi için 7 gün 24 saat mesai yapıldığını anlattı. Öğrencilerin, barınma, yemek, internet, spor ve sosyal etkinlikler olmak üzere bütün ihtiyaçlarını karşılamaya başladıklarını vurgulayan Aksu, "Geldiğimiz noktada 670 bin kapasiteye ulaştık. Fakat 200 bin yatak kapasiteli proje ve inşaat faaliyetlerimiz de devam ediyor." dedi.
 
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarını açıklamasının ardından bu yıl 400 bin öğrencinin yurt müracaatında bulunmasını beklediklerini ifade eden Aksu, "Yeni dönemde yurtlarımızın büyük bir çoğunluğunu üniversitelerimizin kampüsleri içine inşa ediyoruz. Bu, öğrencilerimiz açısından önem arz ediyor. 3 Eylül'de üniversite kayıtları başlayacak, aynı gün bizim de yurt müracaatlarımız başlayacak. Müracaatların ardından bir hafta gibi kısa bir sürede gerekli araştırmaları yaptıktan sonra öğrencilerimizi yurtlarımıza yerleştireceğiz." diye konuştu.
 
KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
 
KYK burs ve kredi başvurularına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmazken geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda KYK burs ve kredi başvurularının Kasım sonu Aralık başı gibi alınması planlanıyor. İlk kez Üniversite'ye kayıt yaptırım burs alacak olan adaylar 2019 yılı Ocak ayında ilk burs ücretlerini alacak.