KYK yurt başvuruları nasıl yapılır? E-devlet-2018 KYK başvurusu

04 Eylül 2018 Salı - 7:24 | Son Güncelleme : 04 09 2018 - 13:40

KYK yurt başvuruları nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı merak ediliyor ve gündemde sıkça araştırılıyor. E-devlet sistemi üzerinde KYK başvurusu kolayca yapılabiliyor. Peki KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?


Üniversite sınav sonuçlarının ardından gözler KYK'ya çevrildi. Öğrenciler için büyük kolaylık sağlayan KYK yurt başvuruları dün itibariyle başladı ve 10 Eylül'de tamamlanacak.

E-DEVLET KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 
Her sene olduğu gibi bu sene de KYK yurt başvuruları E-devlet üzerinden alınmaya devam edecek. E-devlet üzerinden KYK yurt başvurusu yapacak olan adayların E-devlet şifrelerinin olması gerekiyor.
 
E-devlet şifresi olmayan adaylar PTT şubelerinden E-devlet şifrelerini temin edebilecek. E-devlet şifresini elde etmenin bir diğer yolu ise internet bankacılığı üzerinden veya e-imza, mobil imza gibi seçenekler kullanılarak E-devlete giriş yaptıktan sonra başvuru işlemi gerçekleştirilebilecek. 
 
Başvurular 3-10 Eylül’de e-Devlet’ten yapılacak!
 
3 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan KYK yurt başvuruları, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine e-Devlet üzerinden alınacak ve 10 Eylül Pazartesi günü saat 23.59’da sona erecek. 
 
Öğrencilerin öğrenim bilgileri, YÖK’ün bilgi sistemi üzerinden alınacağı ve hatalı öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacağı için öğrencilerin e-Devlet’te yer alan öğrenim bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol etmesi önem taşıyor. 
 
Öğrenim bilgilerinde yanlışlık olan öğrenciler, üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek bilgilerini düzelttirebilecek, bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. 
 
Başvurular e-Devlet üzerinden alınacağı için e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-Devlet şifresi alması veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olması gerekiyor. 
 
Öğrenciler, yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her tür bilgiye Kurumun resmi internet adresinden (yurtkur.gsb.gov.tr) ulaşabilecek.
 
7/24 çözüm merkezi
 
Öğrencilerin yaşadığı sorunlara anında çözüm bulmak için 7/24 hizmet veren KYK KİM (Kurumsal İletişim Merkezi), başvuru süresince de öğrencilerin hizmetinde olacak. 
 
Öğrenciler, 444 1961 numaralı Kurumsal İletişim Merkezinden ya da Kurumun resmi Twitter hesabı KYK_DESTEK üzerinden yardım talebinde bulunabilecek.