Güney Kore'den Kuzey Kore'ye gözdağı!

AA |  14 Kasım 2016 Pazartesi - 15:34 | Son Güncelleme : 14 11 2016 - 15:56

Güney Kore ordusu, Kuzey tarafından gelecek herhangi bir provokasyona karşılık vereceğini açıkladı


Güney Kore, Kuzey Kore'nin 2010 yılında Yeonpyeong  Adası'nı bombalamasının 6. yılı öncesinde Pyongyang yönetimi tarafından  düzenlenebilecek olası provokasyonlara karşı hazırlıklı olduğunu açıkladı. 
 
Yonhap haber ajansı, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından bir  yetkiliye dayandırdığı haberinde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, dün Güney  Kore sınırı yakınlarındaki cephe hattını ziyaret ettiğini duyurdu.
Genelkurmay Başkanlığından  yapılan yazılı açıklamada da "2010'daki  bombalama öncesinde Kuzey Kore lideri, Sarı Deniz sınırı yakınlarındaki adalarda  konuşlanan topçu birliklerini ziyaret etmişti. Kuzey Kore'nin o zamanki lideri  Kim Jong-il'e oğlu Kim Jong-un da eşlik etmişti." ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada, Güney Kore ordusunun, sınır bölgelerinde Kuzey Kore topçu  birliklerinin faaliyetlerini yakından izlediği belirtilerek "Kuzey tarafından  gelecek herhangi bir provokasyona kesinlikle karşılık vereceğiz." ifadesine yer  verildi.
 
 Kim'den Sarı Deniz sınırı yakınlarına ziyaret
 
Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un  dün Güney Kore ile aralarındaki ihtilaflı Sarı Deniz sınırından birkaç kilometre  uzaktaki Kali ve Jangjae adacıklarını ziyaret ettiğini duyurdu.
 
Kim'in Sarı Deniz'deki Kali adacığındaki ileri karakolunu ve Jangjae  adacığındaki savunma müfrezesini denetlediği belirtildi.
 
Kali ve Jangjae adacıkları, Yeonpyeong Adası'nın sırayla 4 kilometre  kuzeyinde ve 6,5 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor.
 
Güney Kore, 23 Kasım 2010'da Yeonpyeong Adası'nda topçu eğitimi  yapmış, Kuzey Kore de bu eğitimi gerekçe göstererek adayı bombalamış,  bombardımanda 4 kişi yaşamını yitirmişti.